Yunanistan’a Arabayla Seyahatte Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan’a Arabayla Seyahatte Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan dünyanın en fazla turist çeken ülkelerinden biridir. Yunanistan’ın Schengen üye devletleri içinde Türkiye’ye en yakın ülke olması, doğal ve nostaljik güzelliği, ülke halklarının sıcak kanlılığı ülkeyi cazip kılan unsurlardan sadece birkaçıdır. Bununla birlikte ülkeye seyahat edecek olan kişilerin Yunanistan vizesi almaları gerekiyor. Yunanistan’a arabayla seyahatte Yunanistan vize işlemleri için hazırlanması gereken evraklar normal başvurudaki farklılık göstermemekle birlikte araçla seyahat edileceğinden uçak rezervasyonu gibi belgelerin sunulmasına gerek yoktur. Ancak araca ait evraklar ve beynelmilel ehliyet ibraz edilmelidir.

Yunanistan Umuma Mahsus-Bordo pasaport sahiplerine vize uygularken, diğer pasaport türlerine sahip kişiler Schengen yönetmeliği gereği 90 güne kadar vizeden muaftırlar. Yunanistan vizesi nasıl alınır, başvuru nereye yapılır, neler gereklidir dediğinizi duyar gibiyiz. Bu yazıda bu soruların yanıtını ve daha fazlasını bulacaksınız.

Yunanistan’a Arabayla Seyahat

Yunanistan arabasıyla gitmek isteyen kişiler araçlarına yeşil sigorta yaptırmalıdırlar. Eğer aracınız kiralıksa, firmanıza aitse veya başka birini aracıyla gidecekseniz ilgili kurum veya kişilerden noter onaylı vekaletname almanız gerekecektir. Eğer seyahat planınız başka ülkeleri de içeriyorsa o ülkelere ait konaklama rezervasyonlarınızın fotokopilerinin yanınızda olmasını tavsiye ederiz. İstanbul – Atina arası araçla yaklaşık 10 saat sürmektedir.

Vize için gerekli evraklar Yunanistan’a yapacağınızı seyahatin amacına göre değişiklik gösterecektir. Seyahatinizi amacı vize türünü belirler; bu durumda Yunanistan, turistik, ticari veya aile/arkadaş ziyareti vizesi türlerinden birine göre başvuru yapmanız gerekecektir. Eğer otelde konaklayacaksanız veya bir tur programı ile gidiyorsanız turistik vizeye, eğer bir yakınınızın yanında kalacaksanız aile/arkadaş ziyareti vizesine başvurmalısınız. İş amaçlı bir seyahatse Yunanistan’da faaliyet gösteren bir firmadan davetiye temin etmeniz gerekmekte olup vizenizin türü de ticari vize olacaktır. Bu bağlamda Yunanistan vizesi için gerekli evrakları yolculuğunuzun amacına ve mesleki durumunuza göre hazırlamanız ve görev alanı ikamet ettiğinizi şehir olan Yunanistan Konsolosluğuna yapmanız gerekecektir.

Yunanistan kapı vizesi genellikle bahar ve yaz dönemi itibariyle geçerli olan bir vizedir ve Schengen vizesinden farklı olup Yunanistan’ın Rodos, Kos, Sakız, Midilli, Sisam, Meis adalarında geçerlidir. En fazla 15 gün süre ile verilen kapı vizesi, vize etiketinin seyahat edilen adaya girişte pasaporta işlenmektedir.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır

yunanistan vizesi nasıl alınır

Yunanistan vizesi başvuru işlemleri Yunanistan’a planlanan seyahatten 3 ay önce yapılabilmektedir. Yunanistan vizesi nasıl alınır sorusu vize işlemlerindeki süreçlerde nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında yanıtlar içerecektir. Yunanistan vizesinin çıkış süresi 4 ila 7 iş günü olduğu için başvurunuzu en geç seyahatinize 1 hafta kala yapabilirsiniz. Ancak Yunanistan Konsolosluğunun ek evrak veya mülakat talebi olduğunda sonuçlanma süresi uzayabilir. Başvurunuzu seyahatinize en geç 10 – 15 gün kala yapmanız tavsiye edilir. Bu süreden daha kısa sürede yapılan başvuruların sonuçlarının seyahat tarihine yetişmeme ihtimali vardır.

Yunanistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan vizesi işlemlerinde pasaportunuzun talep ettiğiniz vize bitiş süresinden sonra 3 ay geçerli olması talep edilmektedir. Eğer pasaportunuzun planlanan seyahatini dönüş tarihinden itibaren 3 ay geçerli değilse başvurunuz kabul edilmez.

Yunanistan Konsolosluğuna yapacağınız Schengen vizesi işlemlerinde, talep dilekçenizde seyahatinizin amacınızla çelişkili bildirimde bulunmamanız gerekmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki Yunanistan vizesinin sonucuna olduğu gibi uzunluğuna ve süresine karar veren yetkili mercilerdir. Bunlar Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği ve Yunanistan Başkonsolosluğudur. Yunanistan Fahri Konsolosluklarının ve akredite başvuru merkezlerinin vize sonuç ve süresi hakkında hiçbir karar yetkisi bulunmamaktadır.

Vizenizi uzun süreli alabilmek için bazı şartlara uygun başvuru yapmalısınız ancak bununla birlikte bu şartlara uygun başvuru yapmış olmanız vizenizin uzun süreli verileceği anlamına gelmemektedir.  Eski Schengen vizelerinizin Schengen kurallarına uygun kullanımı, Yunanistan vizesi başvurusundaki evrakların Türkiye’ye geri dönüşünüzü garanti edip etmediği gibi unsurlara dikkat edilmesi tavsiye edilir ancak bu unsurların kısa süreli vize verileceğine veya uzun süreli vize alımında etkili olacağına dair kesin bir veri bulunmamaktadır.

Evrakların eksiksiz ibrazı, vize alınan ülkeden Schengen bölgesine girişin yapılmış olması, finansal dokümanların yeterli olması gereklidir. Önceki seyahatlerde vize bitiş tarihi itibariyle Yunanistan’ın ve Schengen bölgesinin ayrılmış olmak önemlidir ancak vizenin uzun süreli olacağına dair karar sadece Yunanistan Konsolosluğunun inisiyatifindedir. Yunanistan’dan dönüşünüzün taahhüttü niteliğindeki tapu, gayrimenkul belgesi gibi evraklar, şirketinizin alacağınız belgelerin güncelliği, başvuru formunun doğru bilgilerle doldurulması, eski pasaportlardaki Schengen vizesi sayfalarının ibrazı gibi unsurlara dikkat etmek gereklidir. Sağlıkla ilgili durumlarda (hamilelik, hasta bakımı ve benzeri hallerde) veya eğitim sebebiyle Yunanistan’da daha uzun süre kalınması gerekiyorsa uzun süreli vize talebinin doğru evraklarla gerekçelendirilmesi gerekir. Bu bilgiler bilgilendirme amaçlı olup tavsiye niteliği taşımaktadır. Yunanistan Konsolosluğu, vize süresi ile ilgili açıklama yapmama hakkını saklı tutar.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar 2018

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar 2018

Yunanistan vizesinin çıkış süresi 7 iş günüdür. Ancak son gelişmelerle birlikte bütün Schengen ülkeleri için yapılan başvurularda vize çıkış süresi 15 güne kadar uzayabilmektedir. Yunanistan vizesi kaç günde çıkar 2018 uygulamasında karar 7 ila 15 iş günü içinde açıklanır. Başvuru, Konsolosluk tarafından resmi yetki verilen vize başvuru merkezleri aracılığı ile yapılmaktadır ancak vize kararı tamamıyla Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Başkonsolosluğu veya Yunanistan Ankara Büyükelçiliğinin inisiyatifindedir.

Yunanistan vizesi başvurusu yapmadan önce Yunanistan Konsolosluğun yoğunluğu ve tatil günlerinin kontrol edilmesi tavsiye edilir. Turizm sezonunun yoğun olduğu dönemlerde başvuru artışından dolayı vize çıkış süreleri değişebilmektedir. 7 ila 15 iş günü içinde sonuçlanan vize işlemleri süreci eksiksiz olarak yapılan başvurular için geçerlidir. Konsolosluğun ek evrak talep ettiği durumlarda vize çıkış süresi de uzamaktadır.

Yunanistan vize başvuruları randevu ile kabul edilmektedir. Gerekli evraklar randevuda ibraz edilir ve parmak izi verme işlemi gerçekleştirilir. Yunanistan vizesinin çıkış süresi randevudan itibaren geçerlidir. Akredite başvuru merkezleri başvuruları kargo, posta veya kurye ile kabul etmemektedir. Ancak önceden alınan Schengen vizeleri ile kayıtlı parmak izi olan kişiler işlemlerini resmi başvuru merkezine akredite vize acenteleri ile yapabilmektedirler. Özellikle bu merkezlerin olmadığı yerlerden yapılan başvurularda yetkili acentelere kargo yoluyla evraklar ulaştırılabilir ve başvuru sahibi başvuruya şahsen gelmeden işlemlerini yapabilir. Böyle durumlarda kargo süreleri dikkate alınarak başvuru yapılması tavsiye olunur.

Yunanistan vizesi ücreti 2018

Yunanistan vizesi ücreti 2018 yılı itibariyle Konsolosluk vize harcı bedelleri ve akredite koordinasyon merkezi ücretinin kombinasyonundan oluşur. 60 Euro olan konsolosluk harç bedellerine başvuru merkezi ücretleri de eklenir. VIP başvuruların ücreti ek hizmet bedelleri içermektedir. VIP başvurular vize işlem sürecini hızlandırmaktadır ancak vize çıkış süresi değişmemekte olup randevu daha erken tarihlere alınabilmekte, işlemler tek bir noktadan gerçekleştirilebilmektedir.

Yunanistan vizesi ücreti vize türüne göre de değişmektedir. C tipi olan Schengen vize türleri ile D tipi olan uzun süreli vize türlerine ait vize çıkış süreleri farklıklar içerir. C tipi vizeler turistik, ticari, aile ziyareti olarak sınıflandırılırken, oturum izni, çalışma izni, evlilik yoluyla Yunanistan’a gidiş gibi uzun süreli amaçlı D tipi olarak adlandırılan vizelerin çıkış süresi C tipi vizelere göre daha uzundur ve 30 gün ila 60 gün arasında sonuçlanabilmektedirler. Bu vize başvuruları doğrudan Yunanistan Konsolosluğuna yapılabilmektedir.

Yunanistan Schengen Vizesi

Yunanistan Schengen Vizesi

Yunanistan Schengen vizesi almanın ön koşulu geçerli bir pasaportunuzun olmasıdır. Yunanistan vizesi pasaporta işlenen bir vizedir ve pasaportunuzun yeni, son 10 yıl içinde çıkartılmış olması gerekmekte olup, vize etiketinin işleneceği boş sayfaları olmalıdır. Ayrıca geçerlilik süresi vizenizin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay olmalıdır. Vize başvurularında eski pasaportlarınızın da görülmesi gerekmektedir.

Bu özelliklere sahip yeni bir pasaportunuz varsa bundan sonra yapılması gereken, Yunanistan Schengen vizesi gerekli evraklarını hazırlamanız gerekmektedir. Gerekli evrakları mesleki veya sosyal durumunuza göre hazırlamalısınız. Bir öğrencinin, bir ev hanımının, emekli bir kişinin veya sigortalı bir çalışanın hazırlaması gereken evraklar birbirinde farklıdır. Buna ek olarak Yunanistan seyahatinin amacına göre de evrak listelerinde önemli değişiklikler olabilmektedir. Örneğin aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile seyahat edecekseniz Yunanistan’daki yakınınızdan gönderilen bir davetiyenin olması şarttır. İş gezisine gidiyorsanız ticari vize davetiyenizin Yunanistan kökenli firmadan gönderilmesi gerekmektedir. Vize başvuru formunda, vize talep dilekçesinde veya çalışanların şirketlerinden aldıkları şirket izin veya görev yazılarında belirtilen seyahat amacı aynı olmalıdır. Seyahat amacınızı yanlış belirtmeniz vize reddine neden olmaktadır.

Yunanistan Schengen Vize Evrakları

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra vize başvuru merkezine teslim etmeniz ve vize randevusu sırasında parmak izi ibrazında bulunmanız gerekecektir. Yunanistan vizesi gerekli evraklar listesi pasaport, biyometrik fotoğraflar, Schengen vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, banka hesap özetleri, maaş bordroları, şirket evrakları gibi birçok belgeyi içerir ve kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Biyometrik fotoğraflar hemen her vize başvurusunda gerekli evrakların olmazsa olmaz koşuludur. Biyometrik fotoğraflarınız 3.5×4.5 cm. ebatlarında, yeni, netlik ayarının doğru yapıldığı fotoğraflar olmalıdır. Yüzün net görünmesini engelleyecek unsurlar olmamalıdır, gözlük kullanılıyorsa camların parlamamasına dikkat edilmeli, doğal olmalıdır. Biyometrik fotoğrafların özellikleri Schengen vize şartları tarafından belirlenmiştir. Eski vizelerde yer alan fotoğraflarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Yunanistan Schengen vizesi evrakları güncelliği ve eksiksiz sunulması çok önemlidir. Bu durumda evrakları hazırlamanın yanında evrak detayları hakkında da bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Güncellik evrakın niteliğine göre değişebilir ancak bütün evraklar birbiriyle uyumlu bir bütün oluşturmalıdır. Evrakların ülkeye geri dönüşünüzü garanti eder nitelikte olması vize alma olasılığınızı arttıracaktır. Yunanistan vizesi evraklarını temin etmek zor değildir ancak evrak detaylarını mutlaka dikkatli bir gözle kontrol edilmesi gerekir. Vize Merkezi Schengen vize başvurularında evrak takibini vize süreci boyunca yaparak yolcuları doğru tavsiyelerle yönlendirmektedir.

Bütün evrakların seyahat amacınızı (turistik, arkadaş veya aile ziyareti, transit, ticari) destekler şekilde hazırlamaya dikkat ediniz. Size önemsiz görünen bir ayrıntı bile vize reddi almanıza neden olabilmektedir. Evraklarınız hazır olduktan sonra parmak izi vermek üzere vize randevu tarihi ve saati size bildirilmektedir.

Yunanistan Vizesi Randevu

Yunanistan Vizesi Randevu

Yunanistan vizesi randevu işleminden önce Yunanistan Schengen vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Form doldurulmadan randevu alınamamaktadır. Yunanistan vizesi randevu işlemi Yunanistan Konsolosluğunun yetkilendirdiği başvuru merkezlerinde gerçekleştirilmektedir ve randevu da bu merkezlerden online ve çağrı merkezi aranarak alınmaktadır. Randevu işlemi başvuru merkezlerinde yapılmakla birlikte vize sonucu ve süresine karar veren yetkili tek kuruluş Yunanistan Konsolosluğudur.

Yunanistan vizesi randevu tarihinde hazırladığınız gerekli evraklarla başvuru merkezinde şahsen bulunmanız gerekmektedir. Gerekli evraklar hakkında bilgiyi seçtiğiniz vize türüne göre bu web sitesinin ilgili sayfasında bulabilirsiniz. Vizenizin türü turistik, ticari ve aile ziyareti gibi kısa süreli vize kategorilerinden biri olabilir. Aile olarak başvuru yapıyorsanız her birey için ayrı başvuru formu doldurulması gerekmektedir.

Yunanistan Schengen Vize Randevu

Son 5 yıl içinde Schengen vizesi almamış iseniz biyometrik veri ibrazını yapmanız gerekecektir. Tanımlı parmak iziniz varsa randevuya şahsen gelmeden işlemlerinizi danışman aracı kurumlar aracılığıyla yapabilirsiniz. Parmak izi kaydı (biyometrik kayıt) işleminde teknik bir sorun olduğu taktirde VIS’li yolcular veya daha önce tanımlı parmak izi olan kişiler parmak izi vermek üzere başvuru merkezine çağrılabilirler. Randevu formunda iletişim bilgilerinizin güncel olmasına dikkat ediniz.
Yunanistan vizesi randevu işlemini 2 şekilde yapabiliriniz. Standart randevu prosedürü başvurun tipini seçilmesi evrak ve parmak izi ibrazını içerir. VIP randevu seçeneği ise işlemlerin tek bir noktadan yapılmasını sağlar ancak vizenin çıkış süresini etkileyen bir hizmet değildir. Ayrıca İstanbul’dan yapılan başvurularda geçerli Mobil Başvuru Servisi mevcuttur. Başvuru merkezine gelemeyecek kişilerin belirttiği adreste evrakları ve parmak izleri yetkili kişiler tarafından alınabilmekte olup ekstra ücretlere tabi bir hizmettir.

Randevu tarihi iptali durumda işleminiz yine online yapmanız gerekmektedir. Bazı durumlarda yeniden başvuru formu doldurmanız gerekebilecektir. Bu nedenle işlemlerinizin tam bir koordinasyon içinde yürütülmesi zaman kaybı yaşamanızı önleyecektir.
Yunanistan vizesinin çıkışı ortalama 7 iş günüdür ancak bu süre başvuru yoğunluğuna göre uzayabilmektedir. Vizenizin seyahat tarihinize yetişmesi için başvurunuzun seyahatinize en az 1 ay önceden yapmanız tavsiye olunur. Yunanistan vize işlemlerinizi 3 ay önceden başlatmanız da mümkündür.

Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan’a kısa süreli seyahatlerde Yunanistan Konsolosluğundan randevu almak sureti ile Yunanistan vize işlemleri başlamış olur. Yunanistan vize müracaatları akredite vize başvuru merkezi ve acenteler aracılığıyla yapılmakta olup, Schengen vizesi için başvurular dorudan Konsolosluğa yapılmamaktadır. Online şekilde alınacak randevunun akabinde randevu tarih ve saatinde dosyanız işleme alınmak üzere vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.

Yunanistan Vize Başvuru İşlemleri

Yunanistan vize işlemleri dahilinde mevcut geçerli pasaportlarının planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olmalıdır. Planlanan seyahat tarihinden sonra 3 ay geçerliliği olmayan pasaportu olanların vize başvuruları kabul edilmemektedir.

25.09.2014’ten sonra herhangi bir Schengen ülkesine Schengen vize başvurusu yapan ve biyometri-parmak izi verisini ibraz eden kişiler vize başvurusuna için şahsen gelmeden vize başvurularını yetki yazısı verdikleri üçüncü kişi ve kurumlar aracılığı yapabilirler.  Yunanistan üzerinden ilk kez Shengen vizesi başvurusu yapıyorsanız Yunanistan vize işlemleri parmak izi vermeniz vermeyi zorunlu kılmaktadır.

Yunanistan vize işlemleri süresi Yunanistan Konsolosluklarının yoğunluğuna ve çalışma tarih ve saatlerine göre değişiklik gösterir. Vize başvurusunun sonuçlanma süresi 4 ila 15 iş günüdür. Bu süre evrak teslim ve biyometrik veri ibrazı işleminden sonra geçerli olan süredir. Yunanistan Konsolosluğunun resmi tatil günleri ve ek değerlendirme zamanını kapsamaz. Yunanistan, T.C. vatandaşlarının yurtdışı seyahati için en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Bu nedenle başvuru yoğunluğu göz önünde bulundurularak işlemlerin seyahatte en az 1 ay kala yapılması vizenin seyahat tarihinize yetişmesini sağlayacaktır. Normal şartlarda seyahatten 3 ay öncesinden vize işlemlerine başlamanız mümkündür.

Yunanistan Türkiye’nin batıdaki komşularından biri olduğu için araçla seyahatler sıklıkla tercih edilmektedir. Araçla yapılacak seyahatlerde yeşil sigorta, araç ruhsatı ve beynelmilel ehliyetin fotokopilerinin sunulması gerekmektedir. Kendi aracı yerine karayoluyla otobüsle yapılacak seyahatlerde bilet fotokopilerinin, eğer Yunanistan’dan başka bir ülkeye geçiş yapılacaksa uçak veya feribot biletlerinin fotokopileri vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Yunanistan vizesi doğru kullanıldığı takdirde vize süresi artabilmektedir. Ancak bununla birlikte vize sonucuna ve süresini karara bağlayan tek yetkili kurumun Yunanistan Başkonsolosluğu vize departmanı olduğu unutulmamalıdır.

Yunanistan Vize Ücreti 2018

yunanistan vize ücreti 2018

Yunanistan vize ücreti 2018 yılında Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmekte ancak başvurular akredite başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Bu nedenle Yunanistan vize ücretleri Yunanistan Konsolosluğu harç bedelleri, başvuru merkezi işlem ücretleri ve eğer işlemler danışman kurumlar aracılığı ile yürütülüyorsa hizmet bedellerinin toplamından oluşur. Yunanistan vize işlemlerinde yetkili aracı kurumlar randevu alımı, başvuru formu doldurma, rezervasyon, seyahat sağlık sigortası gibi ek hizmetler için hizmet bedeli tahsil etmektedir.

Kısa süreli tabir edilen Schengen vize ücretleri uzun süreli D tipi vize başvurularının ücretleri farklılıklar içermektedir. Yunanistan vize ücreti 2018 itibariyle 60 Euro’dur. 12 yaşında küçük çocuklar, AB ve İsviçre vatandaşıyla evli T.C. vatandaşları ve onların 21 yaşını küçük çocukları, yüksek lisans öğrencileri ve eşlikçi öğretmenleri, eğitim amaçlı giden öğrenciler, bilimsel çalışma amaçlı seyahat eden araştırmacılar, hizmet pasaportlu ve diplomatik pasaportlu kişiler, kar amaçlı çalışamayan kuruluşlarca düzenlenen konferans, kültürel etkinlik, seminer ve eğitim etkinlerine iştirak eden 25 yaş veya altı temsilciler vizeden muaf tutulabilmektedir. 12 yaş ve üstündeki çocuklar için de başvuru formu doldurulması zorunludur.

Yunanistan Diğer Vize Ücretleri

Yunanistan’da 90 günden fazla kalmayı amaçlayan kişiler D vize başvuruş yapmalıdırlar. Yunanistan D vize (ulusal vize) ücreti 170 Euro olarak belirlenmiştir. Vize başvuru ücretleri vize randevusu sırasında nakit ve Türk Lirası olarak alınmaktadır. Yunanistan Schengen vize başvurularında tek yetkili kuruluş Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan’ın Türkiye’deki diplomatik misyonları olan Yunanistan Başkonsolosluğu ve Yunanistan Ankara Büyükelçiliğidir. Vize reddi durumunda vize ücretlerinin geri iadesi yapılmamaktadır. Başvuruyu yapmanız vize alacağınız tamamen garanti altına alan bir durum değildir. Bu nedenle başvuruların dikkatle ve eksiksiz evrakla yapılması gerektiğini önemle hatırlatırız.

Yunanistan vizesinin çıkış süresi 5 ila 15 iş günü arasında değişmektedir. Seyahatine 15 günden daha az zaman kalan yolcuların başvuru işlemlerinin sonuçlanması vizenin seyahat tarihine yetişmemesi olasılığını ortaya çıkarabilir. Vize başvurunuzun seyahate en az 15 gün kala yapılması tavsiye olunur. Bununla birlikte başvurunuzu seyahat tarihinden 90 gün öncesinden yapabilirsiniz. Yunanistan vize ücretleri başvuru yaptığınız tarih itibariyle geçerlidir.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vize türünü içeren seyahat amacına göre değişebilmektedir.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan vize işlemlerinde Schengen başvuru formunun, vize talep dilekçesinin, davetiyelerin, şirket izin ve görev yazısının, 18 yaşından küçüklerin başvurularında talep edilen muvafakatnamenin, uçak bileti ve otel rezervasyonları, seyahat ve sağlık sigortası hazırlanmalıdır.

Karayolu ile çıkılan seyahatlerde aracın yeşil sigortasının yaptırılması gerekir. Araç ruhsatının ve sürücünün beynelmilel ehliyetinin fotokopilerinin evrak dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Yunanistan Konsolosluğu gerekli durumlarda Türkçe sunulmasına izin verilen bazı belgelerin İngilizce çevirisinin yapılmış hallerini de talep edebilmektedir.

Yunanistan vizesi başvuru işlemlerinde Yunanistan vizesi başvuru formu doldurulması gerekir. Yunanistan vizesi başvuru formu Yunanistan Konsolosluğunun vize başvuru sahibinin seyahat amacı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmasını sağlayan bir formdur.

Yunanistan Schengen vizesi başvuru formunda sunulan verinin Yunanistan vizesi için gerekli evrakların içeriği ile tutarlı olması gerekmektedir. Seyahatlerin tarihleri ve seyahatin amacı gibi önemli detayların yanı sıra pasaport ve kimlik bilgilerinin tutarlılığı, otel rezervasyonlarına dair verilen bilgilerin gerçekliği büyük önem arzeder.

Yunanistan vize talep dilekçelerinde turistik, aile/arkadaş ziyareti ve ticari vize türlerinde yazılacak dilekçeler Yunanistan Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine hitaben İngilizce veya Türkçe olarak yazılabilir.

Vize başvuru sahiplerinin şahsi vize istek dilekçeleri, şirket sahiplerinin ve şirket yetkililerinin turistik vize için izin yazıları, ticari vize için görev yazıları gereklidir. Ev hanımlarının, öğrencilerin ve çalışmayan kişilerin seyahat masraflarını üstelenen sponsorların yazdığı sponsorluk yazılarının yazılması gerekmektedir.

Yunanistan Vizesi Evrakları Hakkında

Yunanistan vize dilekçesinde seyahat tarihlerinin, seyahat amacının ve seyahat masraflarını kimin karşıladığına dair bilgiler yer almalıdır. Dilekçeyi yazan kişinin imzasını taşımalıdır. Yunanistan ticari vize talep dilekçeleri firma antetli kağıda İngilizce yazılır, imza yetkisi olan kişinin kaşe ve imza ile birlikte sunulur.

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar evrak hazırlık sürecinde alınan vize randevusunda ibraz edilir. Yunanistan vizesi ile ilgili randevu işlemi Yunanistan Konsolosluğunun akredite ettiği vize başvuru/hizmet merkezlerinde gerçekleşmektedir. Vize başvuru merkezlerinin başvuru sonucu hakkında açıklama yapma yetkisi hiçbir surette yoktur. Yunanistan vizesi başvurusunun sonucuna karar veren yegâne kuruluşlar Yunanistan Büyükelçiliği, Yunanistan Başkonsolosluğu ve Yunanistan Konsolosluğudur.