İngiltere’nin Vize Uygulamadığı Ülkeler

İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler belirli güvenlik koşullarından geçirilerek belirlenmektedir. Kişilerin daha öncesinde İngiltere’ye vizesiz olarak giriş yapmasının sonrasında ülkeden sınır dışı edildiği tespit edildiği anda kişilerin başvuru adımları ret yanıtı alacaktır. İngiltere yaşanan son güvenlik sorunları sebebi ile kişilerin güvenlik denetimlerine büyük önem vermektedir. Muaf tutulan ülkelerin vatandaşları da aynı güvenlik denetimlerinden geçirilmektedir.

İngiltere Vatandaşları Kaç Ülkeye Vizesiz Girebiliyor?

İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında ABD, Japon ya ve Kanada da bulunmaktadır. İngiltere bir Schengen ülkesi değildir. Bu nedenle Schengen vizesi ile giriş yapılmasına üçüncü tip ülkeler için izin verilmemektedir. Örneğin bir İran vatandaşının Schengen vizesi almasının sonrasında bu Schengen vizesi ile İngiltere’ye giriş yapmasına izin verilmektedir. Ayrıca Brexit ile İngiltere artık bir AB ülkesi olma statüsünden ayrılmıştır.

İngiltere vatandaşları kaç ülkeye vizesiz girebiliyor; 41 ülkenin dışında tüm ülkelere vizesiz giriş yapılmasına izin verilmektedir. Bu 41 ülke arasında Rusya, İran ve Afganistan da yer almaktadır. Bu ülkelere giriş yapmak için öncesinde bir başvuru adımının yerine getirilmesi gerekir. İngiltere vatandaşının daha öncesinde İsrail’i ziyaret etmesi durumunda İran’a giriş yapmasına izin verilmeyecektir. Bu kural kapsamlı biçimde göz önünde bulundurulmalıdır. Alanın uzmanı olan danışmanlık firmalarından destek alarak hangi istisnai durumların söz konusu olduğu hakkında veri sahibi olabilirsiniz.

İngiltere Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında Andorra ve Panama da yer almaktadır. Bu ülkelerin vatandaşlarının kısa bir süre ile sınırlı olmak kaydı ile İngiltere’ye vizesiz giriş yapmasına izin verilir. 90 günden uzun kalmak isteyen kişilerin klasik vize talep adımlarını yerine getirmesi istenmektedir. Bu aşamada çalışma ve oturum talep edecek olan kişilerin vize talep zorunluluğu olduğunu da bilmeniz gerekir.

İngiltere pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir; Meksika ve Brezilya’ya da vizesiz giriş yapmanıza olanak verilmektedir. Vizesiz giriş sürecinde 90 günlük zaman dilimini göz önünde bulundurmalısınız. 90 günü aşmasına rağmen ülkeden ayrılmayan kişilerin kuralları ihlal etmek gerekçesi ile uyarı alacağı ve ülkeden gönderileceği de bilinmelidir. Bu nedenle hem vizesiz giriş tarih sınırlamalarına hem de diğer yasal prosedürlere büyük önem vermeniz gerekmektedir.

Türkiye’ye Hangi Ülkeler Vizesiz Girebilir?

İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler arasında Türkiye bulunmamaktadır. Türk vatandaşlarının İngiltere’ye giriş için vize alması istenmektedir. Vize talep adımlarında pasaportunuzu, vize başvuru formunuzun 2 nüshasını, vize talep adımlarında yatırılması gereken vize harç dekontunu eksiksiz bir biçimde sunmanız gerekmektedir. Vize başvuru adımınızın ret yanıtı alması durumunda vize başvuru adımında yatırmış olduğunuz tutarın iadesi söz konusu olmayacaktır.

Türkiye’ye hangi ülkeler vizesiz girebilir; Azerbaycan, Türkmenistan, Ukrayna gibi ülkelerin vatandaşları ülkemize vize almadan giriş yapabilmektedir. 180 günlük zaman diliminde 90 gün ile sınırlı olmak koşulu ile bu olanaktan istifade etmenize olanak verilmektedir. Vize başvuru adımlarının 90 günden uzun kalmayı planlayan kişiler tarafından göz önünde bulundurulması gerekir. Vize başvuru adımının ortalama 4 haftalık bir zaman diliminde yanıt bulması beklenmektedir.

Avrupa Birliği Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Avrupa Birliği vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebilir; Schengen ortak vize programı olarak tanımlanan tüm ülkelerin vatandaşları dolaşım serbestliğinden istifade edebilmektedir. İngiltere’nin vize uygulamadığı ülkeler; İngiltere artık bir Schengen ülkesi değildir. Bu nedenle ülke giriş aşamasında Schengen vizesi kabul edilmemektedir.

Amerika Birleşik Devleti Hangi Ülkelere Vize Uygulamıyor?

Amerika Birleşik Devleti hangi ülkelere vize uygulamıyor; Andorra, Finlandiya, Fransa gibi ülkelerden turistik amaç ile gelmeleri durumunda vize talep edilmemektedir. Uzun süreli kalmak ve ABD kapsamında oturum hakkı elde etmek isteyen kişilerin vize talep adımlarını yerine getirmeleri gerekir. Green Card üzerinden başvuru adımlarını yerine getirerek uzun süreli oturum ve istihdam hakkını alabilirsiniz. Bu aşamada dilerseniz alanın uzmanı olan danışmanlık firmalarından da destek almanıza olanak verilmektedir. Bu şekilde detaylar ile bireysel olarak uğraşmanıza gerek kalmaz.

Vize başvurusu kaç haftada sonuçlanır?

İngiltere vize başvurusunun ortalama 4 haftada tamamlanması sağlanır.

ABD vatandaşları İngiltere’ye vizesiz girebilir mi?

ABD vatandaşlarının İngiltere’ye vizesiz giriş yapmasına olanak verilmemektedir.

Türk vatandaşları İngiltere’ye vizesiz girebilir mi?

Türk vatandaşlarının ülkeye giriş aşamasında vize alması istenir.

İngiltere’nin Vize Uygulamadığı Ülkeler S.S.S

İngiltere’nin Vize Uygulamadığı Ülkeler Hangileridir?

İngiltere’nin bazı koşullarda vizeden muaf tuttuğu ülkeler şu şekildedir:

ABD

Andorra

Antigua ve Barbuda

Arjantin

Avustralya

Bahamalar

Barbados

Belize

Botsvana

Brezilya

Brunei

Doğu Timor

Dominika

El Salvador

Grenada

Guatemala

Güney Kore

Honduras

Hong Kong

İsrail

Japonya

Kanada

Kiribati

Kosta Rika

Makao

Maldivler

Malezya

Marshall Adaları

Mauritius

Meksika

Mikronezya Federal Devletleri

Monako

Namibya

Nauru

Nikaragua

Palau

Panama

Papua Yeni Gine

Paraguay

Saint Kitts ve Nevis

Saint Lucia

Saint Vincent ve Grenadinler

Samoa

San Marino

Seyşeller

Singapur

Solomon Adaları

Şili

Tayvan

Tonga

Trinidad ve Tobago

Tuvalu

Uruguay

Vanuatu

Vatikan

Yeni Zelanda

İngiltere Vize Ücretleri Ne Kadardır?

İngiltere vize ücretleri vize süresine göre belirlenmektedir. Güncel fiyatlar şu şekildedir:

Vize Türü Vize Harç Ücreti
6 aylık vize 130 $
2 yıllık vize 495 $
5 yıllık vize 896 $
10 yıllık vize 1124 $
6 aylık kısa süreli dil okulu vizesi 133 $
11 aylık kısa süreli dil okulu vizesi 254 $
Tier 4 uzun süreli öğrenci vizesi 476 $
Akademik vize veya iş vizesi (1 yıllık) 240 $
Yerleşim vizesi 1962 $

İngiltere Vize Türleri Nelerdir?

İngiltere vize türleri seyahat amacına göre çeşitli kategorilere ayrılır. Vize başvuru sahipleri seyahat amaçlarını tam olarak belirledikten sonra şu İngiltere vize türlerine başvuru yapabilir:

 • İngiltere Turistik Vize
 • İngiltere Ticari Vize
 • İngiltere Aile Ziyareti Vizesi
 • İngiltere Öğrenci Vizesi
 • İngiltere Transit Vize
 • İngiltere Aile Birleşimi Vizesi
 • İngiltere Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize
 • Evlilik veya Yasal Eş Tescili İçin İngiltere Vizesi
 • Tier 4 Vizesi (Puana dayalı öğrenci veya çocuk öğrenci vizesidir.)
 • Ankara Anlaşması Vizesi (Belli bir miktar sermayesi olan ve İngiltere’de iş kurmak isteyenlerin alması gereken vize türüdür.)
 • İngiltere Ekspres Vizesi
 • İngiltere Yerleşim Vizeleri
 • İngiltere Çalışma Vizeleri

İngiltere Çalışma Vizeleri

 • İngiltere Tier 1 Vizesi (Girişimcilerin, ender yetenek sahiplerinin, yatırımcıların vb. alabileceği vize türüdür.)
 • İngiltere Tier 2 Vizesi (Vasıflı işçilerin, sporcuların, şirket içi transferlerin ve din adamlarının alabileceği vize türüdür.)
 • İngiltere Tier 5 Vizesi (Geçici İşçi Vizesi- Staj ve Gençlik Değişim Programına katılacak olanlar, misyonerler, sanatçı ve sporcular, Erasmus Değişim Programında olanlar, hayır kurumu gönüllüleri ve uluslararası sözleşmelere dayalı programlara katılanların alabileceği vize türüdür.)
 • Özel ev hizmetlileri için veya merkezi Türkiye’de yer alan bir firmanın İngiltere’de çalışmak için görevlendirdiği temsilciler için başvurulacak diğer çalışma vizeleri

İngiltere Yerleşim Vizeleri 

 • Evli Çiftler İçin İngiltere Yerleşim Vizesi
 • Evli Olmayan Çiftler İçin İngiltere Yerleşim Vizesi
 • Nişanlı Çiftler İçin İngiltere Yerleşim Vizesi
 • Çocuklar İçin İngiltere Yerleşim Vizesi
 • Evlat Edinilen Çocuklar İçin İngiltere Yerleşim Vizesi
 • Anne/Baba İçin İngiltere Yerleşim Vizesi
 • Akrabalar İçin İngiltere Yerleşim Vizesi

Yunanistan vize hakkında bilgi alınız.