Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler; Türkiye ile ikili anlaşmalar yapan ülkelerin vatandaşlarının ülkemize vizesiz giriş yapmalarına olanak tanınmaktadır. Bu aşamada özellikle komşu ülkeler ile vizesiz giriş çıkış konusunda büyük çaba sarf edilmektedir. Vizesizi girişin bazı süre sınırlamalarına tabi olduğu da unutulmamalıdır. Vize sınırlamaları 90 gün kıstasına tabidir. 90 günlük sınırdan daha fazla kalmak isteyen kişilerin özellikle vize talep adımlarını kurallara uygun şekilde bireysel ya da danışmanlık firmalarından destek alarak yerine getirmeleri gerekir.

Türk Pasaportu Kaç Ülkeye Vizesiz?

Türk pasaportu kaç ülkeye vizesiz; 111 adet ülkeye Türk vatandaşlarının umuma mahsus pasaport ( bordo ) ,ile giriş yapmasına izin verilmektedir. İlerleyen senelerde yapılan girişimler ile bu ülke sayısında artış meydana gelmesi beklenmektedir. Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin ise 111 ülkeye ek olarak 67 ülkeye daha vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bu noktada yeşil pasaport sahiplerinin çok daha avantajlı olduğu görülmektedir.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler kategorisinde yer alan ülkelerde istihdam edilmek istiyorsanız temsilcilikler üzerinden çalışma vizesiz almanız gerekmektedir. Vizesiz giriş imkanından faydalanarak istihdam edilme gibi bir durumun söz konusu olmayacağını da bilmeniz gerekir. Bu noktada çalışma izni alırken daha önceki iş deneyiminiz, eğitim bilgileriniz, referanslarınız gibi unsurlar da talep edilebilmektedir. Hangi ülkeden istihdam talep edecekseniz bu belgeleri o ülkenin diline tercüme ettirerek noter onaylı şekilde sunmanız gerekir. Noter onaylı olmayan tercümeler onaylanmayacaktır.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hangi Avrupa Ülkeleri Vizesiz?

Hangi Avrupa ülkeleri vizesiz; Balkan ülkelerinin büyük bir çoğunluğuna zaman sınırlamasına dikkat ederek vizesiz giriş yapmanıza olanak verilmektedir. Bosna Hersek ve Arnavutluk bunlardan sadece bazılarıdır. Batı Avrupa ülkelerinin ise genellikle yeşil pasaport sahibi olan vatandaşlarımıza vizesiz giriş hakkı verdiği görülmektedir. Yeşil pasaport almak isteyen kişilerin memuriyetin son 3 kademesinde olması gerekmektedir. Bu da ancak 10 senenin doldurulması ile mümkün kılınır. Belediye başkanları da görev süreleri boyunca yeşil pasaport alma hakkını saklı tutmaktadır.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler yeşil pasaportlara özel programlar da sunabilmektedir. Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin kalacakları vizesiz sürenin bordo pasaportlulara göre daha uzun olabileceği de görülmektedir. Bu aşamada sunmuş olduğunuza pasaportunuzun güncelliğine dikkat etmelisiniz. Pasaportunuzun güncelleme işlemlerini Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlükleri üzerinden tamamlamanıza olanak verilmektedir.

Hangi Ülke Vize İstemiyor?

Hangi ülke vize istemiyor; Azerbaycan ve Gürcistan komşu iki ülke olarak Türkiye vatandaşlarından vize talep etmemektedir. Türkiye’den vize istemeyen ülkeler süre sınırlaması koymaktadır. Vize talep adımlarının sonrasında kişilerin maksimum 90gün kalmalarına izin verilmektedir. Bu sürenin aşılması durumunda statünüzün illegal olacağının da ayrıca bildirilmesi gerekir. Vize talep aşamasında ülkeye giriş gerekçesi ile daha sonrasında içinde bulunacağınız aktivitelerin aynı minvalde olması gerekir. Bir diğer deyiş ile ülkelere turist vizesi ile giriş yaparak istihdam edilmeniz mümkün olmayacaktır. Bu tür durumlar almış olduğunuz vizenin geçersiz kılınmasına neden olacak seçeneklerdendir.

Vizesiz Ülkelerde Kaç Gün Kalınabilir?

Vizesiz ülkelerde kaç gün kalınabilir; vizesiz giriş hakkı veren ülkelerde maksimum 90 gün boyunca kalmanıza izin verilmektedir. Bu 90 günlük süre 180 günlük bir periyot için geçerlidir. Uzun süre kalmak, çalışma izni almak ya da oturum talep etmek isteyen kişiler için vizesiz giriş prosedürlerinin uygun bir alternatif olmadığı da dile getirilmelidir. Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında İran da yer almaktadır. 90 günü aşmamak kaydı ile İran’a da vizesiz giriş yapabiliri ve turistik seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Japonya Pasaportu Kaç Ülkeye Vizesiz?

Japonya pasaportu kaç ülkeye vizesiz; Japonya vatandaşlarının AB üye ülkelerine vizesiz giriş yapmalarına olanak verilmektedir. Fakat Japonya’nın salgın tedbirleri konusunda oldukça sıkı olduğunu ve belirli bir süre ülkeye giriş ve çıkışların kalıcı olarak kapatıldığını da belirtmek gerekir.

Türkiye’den vize istemeyen ülkeler incelenirken salgın koşullarının neler olduğunu; aşı zorunluluğu olup olmadığını veya PCR testinin verilip verilmeyeceğini de incelemeniz gerekir.

Azerbaycan Türk vatandaşlarından vize talep eder mi?

Türk vatandaşları Azerbaycan’a vizesiz giriş yapma hakkını saklı tutmaktadır.

Ukrayna’da vizesiz kaç gün kalınabilir?

Ukrayna’da vizesiz maksimum 90 gün kalınabilir.

Vizesiz girişte finansal denetim yapılır mı?

Kişilerin ülkede kendi masraflarını karşılayacak bir maddi birikime sahip olması gerekir.

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler S.S.S

Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler Kaç Tane?

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahibi Türk vatandaşları, 64 ülkeye bir vize uygulamasına tabi olmadan, 37 ülkeye kapıda vize alarak ve 13 ülkeye internetten e-vize alarak girilebilmektedir.

Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler Hangileridir?

Antigua ve Barbuda – 180 gün Arnavutluk – 90 gün Azerbaycan – 90 gün Bahamalar – 240 gün Barbados – 180 gün Belize – 90 gün Beyaz Rusya – 30 gün Bolivya – 90 gün Bosna Hersek – 90 gün Botsvana – 90 gün Brezilya – 90 gün Dominik Cumhuriyeti Dominika – 21 gün Ekvador – 90 gün El Salvador – 90 gün Esvatini – 30 gün Fas – 90 gün Filistin Gambiya – Diplomatik Pasaport sahipleri için 90 gün Gürcistan – 360 gün Guatemala – 90 gün Haiti – 90 gün Honduras – 90 gün Hong Kong – 90 gün İran – 90 gün Karadağ – 90 gün Katar – 90 gün Kazakistan – 30 gün Kolombiya – 90 gün Costa Rica – 90 gün Kosova – 90 gün Kırgızistan – 30 gün Makedonya – 90 gün Marshall Adaları Mauritius – 90 gün Moldova – 90 gün Moğolistan – 30 gün Nikaragua – 90 gün Özbekistan- 30 gün Panama – 180 gün Paraguay – 90 gün Peru – 180 gün Saint Kitts ve Nevis – 90 gün Saint Lucia – 42 gün Saint Vincent ve Grenadinler – 30 gün Sao Tome ve Principe – 15 gün Sırbistan – 90 gün Tayland – 30 gün Trinidad ve Tobago – 90 gün Tunus – 90 gün Ukrayna – 90 gün Ürdün – 90 gün Venezuela – 90 gün