Türkiye’nin Vize Uyguladığı Ülkeler 2023

 

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler 2023 arasında Çin Halk Cumhuriyeti ve Kongo ve Kore Halk Cumhuriyeti de bulunmaktadır. Devletlerarasında yapılacak olan ikili anlaşmalar ile beraber vatandaşların ülkelere hangi koşullarda giriş çıkış yapacağına dair değişimler de söz konusu olabilmektedir. Vize başvuru adımlarına dair sorun meydana gelmemesi adına vize zorunluluğu olan ülkelerde işlemlerinizi danışmanlık firmalarından destek alarak tamamlama hakkınız da vardır. Klasik vize harcının yanı sıra firmanın komisyon tutarını da ödemeniz istenmektedir.

Türkiye Hangi Ülkelere Vizesiz Giriş Yapabiliyor?

Türkiye hangi ülkelere vizesiz giriş yapabiliyor; Gürcistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesizi olarak giriş yapabileceği ülkeler arasında bulunmaktadır. Vize başvuru adımları olmaksızın sadece kimliğinizi ile Batum’a giriş yapabilirsiniz. Ülkelere vizesiz giriş adımlarını yerine getirirken özellikle daha öncesinde o ülkeden sınır dışı edilmemiş olma kuralının dikkate alınması gerekmektedir. Daha öncesinde o ülkeden sınır dışı edildiyseniz, vize muafiyetinden istifade etme fırsatınız olmayacaktır. Güvenlik gerekçeleri ile uyarı alan kişiler de bu haktan istifade edemeyecektir.

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler 2023 arasında Gürcistan bulunmamaktadır. Gürcistan vatandaşlarının da aynı şekilde vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bu konuda 90 günlük bir sınır söz konusudur. Daha uzun kalmak isteyen kişilerin ise temsilciliklerimiz üzerinden başvuru adımlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Türkiye’ye Kaç Ülke Vize Uyguluyor?

Türkiye’ye kaç ülke vize uyguluyor; Türkiye herhangi, bir şekilde istisna olmadan 57 adet ülkeye vize uygulamaktadır. Diğer ülkelerde de diplomatik ya da hizmete mahsus pasaportu olmayan kişilerin girişlerine sınırlandırma getirilebilmektedir. Vize başvuru adımlarının pandemi koşullarını da göz önünde bulundurarak yapmanız istenmektedir. Örneğin normal koşullarda bir iki hafta içerisinde tamamlanacak olan vize talep adımlarının sonucunun çıkması 4 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler 2023 arasında Laos ve Lesotho da bulunmaktadır. Ülkemize giriş adımında bazı ülke vatandaşlarının bölgede salgın olan hastalıkları taşımadıklarına dair bilgi sunması da istenmektedir. Aynı şekilde bu ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızın da bilgilendirme sunması talep edilebilmektedir.

Türkiye Vize Alıyor Mu?

Türkiye vize alıyor mu; vize başvuru adımları kapsamında kişilerin özellikle sunmuş oldukları belgelerin güncel olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler 2023 incelendiği zaman birçok ülke ile ikili anlaşmanın söz konusu olduğu anlaşılmaktadır. Bu ikili anlaşmalar üzerine yeni eklenenleri takip etmek için Dışişleri Bakanlığı’nın duyurular kısmını inceleyebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile farklı ülkelere seyahat etmeden önce pasaportunuzun güncelliğini kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer güncelleme gerekiyorsa Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü aracılığı ile başvuru adımlarını tamamlayabilirsiniz. Dileyen kişiler telefon ile randevu alarak dileyen kişiler de bizzat gelip sıra alarak başvuru aşamasını tamamlayabilir.

Yunan Vatandaşları Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilir?

Yunan vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebilir; Yunanistan Schengen Ortak Vize Programının bir parçasıdır. Bu nedenle bu programa dahil olan ülkelerde serbest dolaşım hakkı verilmektedir. Schengen ortak vize programına sadece Avrupa Birliği’ndeki ülkeler dahil değildir.

İstisna olan İsviçre ve İzlanda da AB’ye üye olmasalar dahi Schengen programına dahildir. Yunanistan vatandaşlarının bu sistem kapsamında bulunarak birçok ülkeye sorunsuz giriş yapma hakkının olması büyük bir avantaj sunmaktadır. Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler 2023 arasında Yunanistan da bulunmaktadır. Ülkemizde uzun süreli kalmak isteyen ve turistik amaç ile gelmeyen Yunan vatandaşlarının vize alması istenmektedir.

Yunanistan vize ücretleri hakkında bilgi alınız.

Rus Pasaport İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

Rus pasaport ile hangi ülkelere vizesiz gidilir; Fiji, Kosta Rika, Küba, Belarus ve Güney Osetya gibi ülkelere Rus pasaportu ile sorunsuz giriş yapabilirsiniz. Bu ülkelerde kalabileceğiniz süre sınırlılık göstermektedir. Örneğin Güney Osetya’da sınırsız bir süre kalabilirken Küba’da en fazla 90 gün kalmanıza olanak verilmektedir. Verilen süre kurallarının ihlal edilmesi durumunda bazı yaptırımlar da uygulanabilmektedir. Kişilerin Rus pasaportları ile ülkemize turistik amaçlı 90 günü aşmamak kaydı ile vizesiz giriş yapmasına da imkan verilmektedir.

Yunanistan Schengen üyesi midir?

Yunanistan da Schengen ortak vize sisteminin bir parçasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Gürcistan’a vizesiz giriş yapabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları sadece kimliğini sunarak Gürcistan’a giriş yapabilir.

Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaportu ile kaç ülkeye vizesiz girilir?

111 adet ülkeye vizesiz giriş yapılabilir.

Türkiye’nin Vize Uyguladığı Ülkeler 2023 S.S.S

Türkiye'nin Vize İstediği Ülkeler 2022 Hangileridir?

Türkiye Vize Politikasına göre 57 ülkeye vize uygulamaktadır. Bu ülkelerin çoğu Afrika ülkeleridir, Afganistan, Bangladeş ve Suriye gibi bazı Asya ülkelerinden de vize istenmektedir. ABD, Avustralya gibi bazı gelişmiş ülkelerin umuma mahsus pasaportlarına da vize uygulanmaktadır.

Türkiye'nin Vize İstemediği Ülkeler 2022 Hangileridir?

Türkiye vize politikasında Avrupa Birliği'nin çoğu ülkesinin vatandaşları vizeden muaftır. Almanya, İngiltere, Avusturya, Hollanda, İspanya, İtalya, İsviçre, Japonya, Rusya gibi ülkelerin vatandaşları Türkiye seyahatlerinde vizeden muaftır.