Türkiye’nin Vize Uyguladığı Ülkeler

 

Türkiye’nin Vize Uyguladığı Ülkeler; Türkiye karşılıklı anlaşması olan ülkeler dışında kalan devletlerin vatandaşlarına giriş aşamasında vize koşulu aramaktadır. Ülkemizde e-vize olanağı da bulunmaktadır. Özellikle salgın döneminde kapı vizelerinden ziyade e-vize alternatifinin kullanılmaya başladığı görülmektedir. Vize başvuru adımlarında ya da pasaport talep sürecinde kişilerin danışmanlık firmalarından destek almalarına da izin verilmektedir. Alınan bu destek sayesinde prosedürler ile birebir uğraşmak zorunda kalmadan sürecin tadını çıkartmak mümkün kılınacaktır.

Türkiye Hangi Ülkeye Vize Uygulamıyor?

Türkiye hangi ülkeye vize uygulamıyor; KKTC vatandaşlarının ülkemize vizesiz giriş yapmalarına izin verilmektedir. Aynı şekilde TC vatandaşlarının da KKTC’ye vizesiz giriş yapmasına olanak verilmektedir. Bu konuda bir kısıtlama getirilmemiştir. Vizesiz giriş adımları süre ile sınırlandırılmıştır. 90 günden uzun kalmak isteyen kişilerin vize alması zorunludur. İkamet etmek isteyen ya da öğrenim görmek isteyen kişilerin de temsilcilikler aracılığı ile vize prosedürlerini yerine getirmeleri gerekir.

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler arasında Çin Halk Cumhuriyeti ve Eritre de bulunmaktadır. Bu devletlerin vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş yapmak için vize almaları gerekmektedir. Vize başvuru adımlarında kimlik tespit adımlarının kolaylıkla yapılması adına biyometrik fotoğraf talep edilmektedir. Biyometrik fotoğrafın son 6 aya ait olması gerekir. Ancak bu şekilde giriş çıkış adımlarında kimlik tespit sorunu ortadan kalkmaktadır.

Türkiye’ye Kaç Ülke Vize Uyguluyor?

Türkiye’ye kaç ülke vize uyguluyor; bordo pasaport hamili olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 111 adet ülkeye vizesiz giriş yapmasına hak verilmektedir. Bunların dışında kalan ülkelere vizeli giriş söz konusudur. Ayrıca kişilerin ülkeye giriş adımlarına göre tabi olacakları vize türü de değişim göstermektedir. Öğrenim amacı ile giriş yapacak, işletme kuracak ya da aile birleşimi yapacak olan kişilerin vizesiz giriş olanağını kullanması mantıklı olmayacaktır. Bu kişilerin bağlı bulundukları temsilcilik üzerinden vize başvurularını tamamlaması talep edilmektedir.

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler arasında yer alan Çin’e gitmek isteyen Türk vatandaşlarının da vize alması gerekmektedir. Çin’e giriş yapmak için vize almak adına dilerseniz danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz. Turistik amaç ile giriş yapacak olan kişilerin başvuru adımında sunmuş olduğu bilgi ve belgelerin güncel olması gerekir. Özellikle pasaportun kesinlikle güncel tarihli olması istenmektedir.

Yunanistan vize evrakları hakkında bilgi alınız.

Türkiye Hangi Ülkelere Vizesiz Giriş Yapabiliyor?

Türkiye hangi ülkelere vizesiz giriş yapabiliyor; İran ve Pakistan’a kısa süreli olmak kaydı ile vizesiz giriş hakkınız olacaktır. Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler arasında İran bulunmamaktadır. İran vatandaşları da ülkemize vizesiz giriş yapabilirler.

Yeşil Pasaport Kaç Ülkede Geçerli?

Yeşil pasaport kaç ülkede geçerli; yeşil pasaport sahiplerinin bordo pasaporta giriş olanağı sunan ülkelerin yanı sıra 67 ülkede daha geçerliliği vardır. Almanya, Fransa ve Belçika bunlardan sadece bazılarıdır. Sunulan yeşil pasaportun güncel olması istenir. Yeşil pasaport güncelleme adımlarının 5 senede bir tekrarlanması gerekmektedir. Aksi takdirde yeşil pasaport geçerli sayılmayacaktır.

Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler arasında yer alan Gambiya ve Gana’da kalıcı olmak isteyen Türk vatandaşlarının da aynı şekilde vize talep adımlarını yerine getirmesi gerekmektedir. Vize başvuru adımlarını tamamlarken kişilerin pasaport, biyometrik fotoğraf, vize başvuru formu, ikamet belgesi, sabıka kaydı gibi belgeleri sunmaları gerekmektedir. Bu şekilde sorunsuz bir başvuru adımını tamamlayabilirsiniz. Tabi ki başvurunuzun dikkate alınması için vize harcı da ayrıca ödenmelidir.

İngiliz Pasaportu İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilir?

İngiliz pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilir; İngiltere Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılmadan önce AB ülkelerine vizesiz şekilde giriş yapılmasına olanak verilmekteydi. Bu sistem Schengen olarak da anılmaktaydı. Artık İngiltere Schengen ortak vize platformunun bir parçası değildir. Fakat Avrupa ülkeleri ile yapılan ikili anlaşmalar sayesinde tamamına kısa süreli olmak kaydı ile vizesiz giriş yapmasına izin verilmektedir. İngiltere pasaportu global manada en saygı gören pasaportlar arasında yerini bulmuştur. Türkiye’nin vize uyguladığı ülkeler ve İngiltere’nin vizeye tabi olduğu ülkeler arasında inceleme yapıldığı zaman İngiltere’nin pasaport gücü hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yunanistan Vize Başvurusu için tıklayınız; https://www.visacenter.com.tr/yunanistan-vize-basvurusu/

Türkiye’de bordo paspaort sahibi olan vatandaşlar kaç ülkeye vizesiz giriş yapabilir?

Umumi kullanıma mahsus olan pasaport sahiplerinin 111 adet ülkeye vize zorunluluğu olmadan giriş yapmasına hak tanınır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Gürcistan’a vizesiz girebilir mi?

Sadece kimliğinizi ile Gürcistan’a giriş yapabilirsiniz.

Gürcistan vatandaşları Türkiye’ye vizesiz giriş yapabilir mi?

Süre sınırlamasına dikkat etmek kaidesi ile Gürcistan vatandaşlarının da ülkemize vizesiz giriş hakkı vardır.

Türkiye’nin Vize Uyguladığı Ülkeler S.S.S

Türkiye'nin Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Türkiye vize politikasında Avrupa Birliği'nin çoğu ülkesinin vatandaşları vizeden muaftır. Almanya, İngiltere, Avusturya, Hollanda, İspanya, İtalya, İsviçre, Japonya, Rusya gibi ülkelerin vatandaşları Türkiye seyahatlerinde vizeden muaftır.

Türkiye'nin Vize İstediği Ülkeler

Türkiye Vize Politikasına göre 57 ülkeye vize uygulamaktadır. Bu ülkelerin çoğu Afrika ülkeleridir, Afganistan, Bangladeş ve Suriye gibi bazı Asya ülkelerinden de vize istenmektedir. ABD, Avustralya gibi bazı gelişmiş ülkelerin umuma mahsus pasaportlarına da vize uygulanmaktadır.