Yeşil Pasaport Vize İstemeyen Ülkeler 2022; Devlet çalışanları belirli bir statü neticesinde yeşil pasaporta sahip olabiliyor. Bunun üzerine pasaportun ayrıcalıklarından faydalanmaları esas alınır. Öyle ki söz konusu yeşil pasaport olduğu zaman çoğu ülkeye vizesiz olarak seyahat edilebiliyor.

Yeşil Pasaport İle Hangi Ülkelere Gidilemez?

Yeşil pasaport vize istemeyen ülkeler 2022 kadar isteyenler de bulunuyor. Seyahat edilecek ülkenin vize kriterleri üzerine başvurulara geçiliyor. Buna karşı yeşil pasaport ile hangi ülkelere gidilemez soranlar için:

  • B.D, Hindistan, İrlanda ve Kongo sıralanır.
  • İngiltere, Kuzey Kore ve Tayvan için de vize sorgulanır.

Aynı şekilde Özbekistan ya da Suudi Arabistan seyahatleri sırasında vizelere değinilir. Yeşil pasaport sahibi olanların da şartlara uyması beklenir. Özellikle de vizeye ilişkin belgelerin teslim edilmesi ve de harç ödemelerinin yapılması gibi aşamalardan söz edilir. Bu durum gerek vize türüne gerek yaş aralıklarına gerekse kalınacak gün sayısına göre netlik kazanır.

Yeşil Pasaportta Vize Gerekli Mi?

Yeşil pasaport vize istemeyen ülkeler 2022 yılında artış göstermeye devam edecektir. Her geçen gün yapılan muafiyet anlaşmaları üzerinden yeşil pasaport sahiplerinin ayrıcalıkları artış gösteriyor.

Yeşil pasaportta vize gerekli mi sorgulayanların ülkelere göre bu soruya netlik kazandırmaları gerekir. Yukarıda belirttiğimiz gibi ABD ve İngiltere gibi ülkeler vize şartını öne sürer. Vizesiz olarak:

  • Almanya ya da Kosova gibi ülkelere seyahat edilebilir.
  • Letonya, Avusturya, Litvanya ve de Belçika şeklinde diğerleri de sıralanır.

Yaygın olarak bu ülkelerde 90 güne kadar kalmanıza imkan tanınır. Farklı olarak 30 gün Macaristan ya da serbest dolaşım Kıbrıs şeklinde diğer alternatifleri de ele alabilirsiniz.

Hangi Ülkeler Yeşil Pasaporta Vize İstiyor?

Yeşil pasaport vize istemeyen ülkeler 2022 yılına özel olarak güncellenmiştir. Bu şekilde istemeyenler kadar isteyen ülkeleri de değerlendirmeniz kolay olacaktır. Hangi ülkeler yeşil pasaporta vize istiyor merak edenler için:

  • Kamboçya, Kamerun ve Gana şeklinde her biri sıralanır.
  • Litvanya, Vatikan ve Slovenya şeklinde diğerlerinden de söz edilir.

Seyahat edeceğiniz ülkeleri gerek pasaport gerekse vize prosedürleri üzerinden ele alabilirsiniz. Özellikle de vize ile uğraşmamak adına yeşil pasaporta muafiyet tanıyan ülkelere yönelebilirsiniz. Bu şekilde Romanya, Portekiz ve de Norveç şeklinde 90 güne kadar muafiyet tanıyan ülkeler ele alınabilir. Ardından da Macaristan ve Lüksemburg şeklinde pek çok ülke gelir.

Yeşil Pasaportla Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilirim?

Yeşil pasaport vize istemeyen ülkeler 2022 listesinde başı çekenler Schengen ülkeleri oluyor. İtalya ile Letonya şeklinde her biri paylaşılıyor. Üstelik yaygın olarak yeşil pasaporta sahip T.C. vatandaşları için 90 günlük muafiyetten söz ediliyor.

Yeşil pasaportla hangi ülkelere vizesiz gidebilirim soranlar için İsviçre, İspanya ve İsveç şeklinde diğerlerinden de söz edilir. Tekrardan 90 günlük kalma sınırına değinilir. Bunların dışında:

  • Hırvatistan ile Hollanda seyahatleri sırasında vize talep edilmez.
  • Fransa, Finlandiya ve de Estonya şeklinde diğer ülkelere de değinilir.

Danimarka ve Çek Cumhuriyeti şeklinde pek çok ülkeye yer verilmiştir. Sonuç olarak yeşil pasaporta sahip olanlar yaygın olarak 90 günlük muafiyet hakkından faydalanabilir. Bunun için istedikleri ülkeden tercihte bulunmaları beklenir.

Yeşil Pasaport ile Yurtdışında Kaç Gün Kalınır?

Yeşil pasaport vize istemeyen ülkeler 2022 yılında da yasal süreden söz edecektir. Şöyle ki belirli bir süreye kadar seyahat edilmesine izin verilir. Bunun üzerine vizeden muaf oldukları belirtilir.

Yeşil pasaport ile yurtdışında kaç gün kalınır merak edenlere çoğu zaman 90 günlük yasal sınırdan söz edilmektedir. 90 günün aşılması üzerine ise:

  • Uzun vadeli vize türlerine müracaat edilmesi istenir.
  • Aile birleşim, oturum ya da çalışma izni şeklinde D tipi vizeler değerlendirilir.

Sonuç olarak seyahat edeceğiniz ülkenin kalma sınırına göz atmalısınız. Ancak bunun üzerine vize prosedürlerine değinilebilir. Uzun vadeli seyahatlere ilişkin yeşil pasaport sahiplerinin de vizeye başvuru yapmaları beklenir.

[toggle title=”Yeşil pasaportların geçerlilik süresi nedir?”]

Pratik bir şekilde seyahat edebileceğiniz yeşil pasaportlar 5 yıl süreyle geçerlidir.[/toggle] [toggle title=”Yeşil pasaport ile kaç ülkeye vizesiz gidilir?”]

Toplamda 160 ülkeye vizesiz olarak seyahat etmelerine izin verilir.[/toggle] [toggle title=”Yeşil pasaportta yaş sınırı var mı?”]

Öğrenim hayatı devam edenler için en fazla 25 yaş sınırına yer verilmektedir.[/toggle]

Menü
Destek Hattı