Yunanistan Ankara Büyükelçiliği
Greece Embassy Ankara

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de oturum izni bulunan 3. Ülke vatandaşları, Yunanistan’a seyahat etmek istedikleri takdirde, tüm vize işlemlerinin karar merci İstanbul Başkonsolosluğu ve Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’dir. Yunanistan Ankara Büyükelçiliği ve öbür Yunanistan Konsoloslukları; çalışma sahasına yakın alanlarda oturan kişilerin, Yunanistan konsolosluk ve vize işlemleri statüsünde yetkilidir. Türkiye’de oturum izni bulunan Yunanistan vatandaşlarına, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’nin destek sunduğu bir diğer hizmetler ise; nikâh işlemleri, boşanma işlemleri ve evrak tasdikidir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Adana-Adıyaman-Ağrı-Aksaray-Amasya-Ankara-Ardahan, Batman-Bilecik-Bingöl-Bitli, Çankırı-Çorum, Diyarbakır, Elazığ-Erzincan-Erzurum-Eskişehir, Gaziantep, Hakkari-Hatay, Iğdır, Karaman- Kahramanmaraş-Kars-Kayseri-Kilis-Kırıkkale-Kırşehir-Konya, Malatya-Mardin-Mersin-Muş, Nevşehir-Niğde, Osmaniye, Siirt-Sivas, Şırnak, Tokat-Tunceli, Şanlıurfa, Van ve Yozgat şehirlerinde oturanlar, konsolosluk ve vize müracaatları için, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne doğrudan başvurmalıdır.

Yunanistan Aile Ziyareti Vizesi, Yunanistan Ticari Vizesi, Yunanistan Transit Vizesi ve Yunanistan Turistik Vizesi gibi kısa süreli olan vize başvuruları, Vize Hizmet Merkezine olmalıdır.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru İşlemleri

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, bazı özel durumlar hariç kısa süreli vize müracaatlarını, Yunanistan konsolosluğu ve büyükelçiliği tarafından yetki verilen Vize Hizmet Merkezleri yoluyla da kabul etmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu’na veya Büyükelçiliği’ne bizzat başvuru yapılmasını gerektiren durum ise, oturum gerektiren uzun süreli Yunanistan vizesi başvurularıdır. Yunanistan Aile Ziyareti vizesi, Yunanistan Ticari vizesi, Yunanistan Transit vize ve Yunanistan Turistik vize başvuruları, Yunanistan Konsolosluğu’nun yetki verdiği şirketler tarafından yapılabilmektedir.

Yunanistan Ankara Büyükekçiliği iletişim

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru İle İlgili Genel Bilgiler

Yunanistan vizesi başvurusunda bulunurken, formda yazılan tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekir. Konsoloslukların, başvuru sahibi ile alakalı tam bilgi edinebilmesi için bu çok önemlidir. Ayrıca belge ve evrakların, seyahatin amacına yönelik olarak sunulması gerekir. Başvuru formunun okunaklı olarak, tükenmez kalemle yazılmış ve imzalanmış olması, büyük önem taşır.

Yunanistan Turistik Vize Talep Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Yunanistan’a olan ziyaretlerini turistik gerekçe ile yapmak isteyen kişiler, bu ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatlerine ilişkin Yunanistan Turistik Vizesi istek dilekçesini, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben sunmalıdır. Yunanistan Turistik vizesi istek dilekçesinin nasıl yazılacağı konusunda dikkat edilecek önemli detaylar ise şöyledir:

Yunanistan’a yapılması öngörülen ziyaretin amacı net olarak belirtilmelidir. Örneğin; seyahatini turistik bir turla yapacak olan kişi, Yunanistan Turistik vizesi istem dilekçesinde bu turistik turdan söz etmeli ve kendisinde bulunuyorsa tur ile alakalı dokümanları dosyasına iliştirmelidir. Ülkeye yapılacak olan seyahatin ne zaman olacağı, açıkça belirtilmelidir. Yunanistan Turistik Vizesi müracaatında bulunacak kişiler, Yunanistan’a giriş yapacakları tarihi, Yunanistan’dan çıkacakları tarihini, Yunanistan Turistik vizesi istek dilekçelerinde açıkça yazmalıdır. Bu süreç dahilinde farklı bir ülkeye geçiş yapmayı planlıyorlarsa, bu ziyaretinde tarihlerini açıkça belirtmelidir.

Ülkeye yapılacak olan seyahatin masraflarının ne şekilde karşılanacağı, açıkça belirtilmelidir. Vize talep dilekçesi yazılırken, seyahatin bitimine kadar meydana gelebilecek hastalık-kaza, konaklama ve transfer gibi masrafların ne şekilde karşılanacağı açıkça belirtilmelidir. Yunanistan Turistik vize talep dilekçesinde belirtilen ifadelerle, Yunanistan Büyükelçiliği Ankara tarafına Turistik vize müracaatında sunulan belgelerin, birbirini onaylayıcı şekilde olmasına özen gösterilmelidir.

2 Dilekçe Birden Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Yunanistan Turistik Vizesi müracaatında bulunacak olan kişi SGK’lı çalışansa, kişinin çalıştığı şirketin yetkili kişisi tarafından, işletmenin antetli kağıdına olmak şartıyla, kişinin seyahat tarihleri arasında izinli olduğunun açıkça ibraz edildiği, turistik vize talep dilekçesi yazılması gerekir. Dilekçede işletme yetkilisinin kaşe ve imzası yer almalıdır.

Yunanistan Turistik Vizesi müracaatında bulunacak kişi ev hanımı veya okula devam eden öğrenciyse, seyahat masraflarının karşılanması için, bir destekleyicisinin olması gerekir. Müracaatta bulunacak kişilerin, anne-baba-eş-çocuk gibi birinci derece akrabaları, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği tarafından destekleyici (sponsor) olarak kabul edilmektedir. Destekleyici olacak kişi, Yunanistan Turistik Vizesi isteğinde bulunan kişinin, seyahat masraflarını bizzat karşılanacağını taahhüt eden Yunanistan Turistik Vizesi istek dilekçesi yazmak zorundadır.

Yunanistan Ticari Vize Talep Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalıdır?

Konferans, İş Toplantısı ve Alan araştırması gibi, Yunanistan’a Ticari gerekçe ile seyahat edecek olan kişilerin, gidecekleri ziyaret ile alakalı olarak Yunanistan Ticari Vizesi talep dilekçesi hazırlamak zorundadırlar. Bu dilekçe, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği tarafına, hitaben yazılmalıdır.

Talep dilekçesi, işletme yetkilisinin kaşesini ve imzasını taşıyan, çalışanını iş seyahatine gönderecek firma yetkilisi tarafından yazılmış olmalıdır.

Yunanistan’a yapılması öngörülen iş seyahatinin amacı net olarak belirtilmelidir. Örneğin; seyahatini Yunanistan’daki bir firma ile toplantı yapmak için yapacak olan bir kişi, Dilekçede o firma ile ilgili bilgileri belirtmelidir. Personel veya şirket ortağı iş konferansına katılacak ise, Yunanistan Ticari Vizesi istek dilekçesinde o konferans ile ilgili bilgilere yer vermelidir. Yunanistan’a gidecek olan kişinin şirkette ne görev yaptığı, Yunanistan Ticari Vizesi istek dilekçesinde açıkça belirtilmelidir.

Yunanistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde, ülkeye seyahatte bulunacak kişinin, ziyaretinin başlangıç ve bitiş tarihleriyle, eğer yapacaksa ek seyahati ile ilgili bilgilere de yer vermelidir. Yunanistan’a yapılacak olan seyahatin masraflarının ne şekilde karşılanacağı, açıkça belirtilmelidir. Vize talep dilekçesi yazılırken, seyahatin bitimine kadar meydana gelebilecek hastalık-kaza, konaklama ve transfer gibi masrafların ne şekilde karşılanacağı, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği nezdine açıkça belirtilmelidir.

Yunanistan Ticari Vizesi talep dilekçesinde ifade edilen bilgiler, dosyaya iliştirilen evrak ve dokümanlarla desteklenmelidir.

Ankara Konsolosluk Ofisinin Görevleri Nelerdir?

Ankara Konsolosluk Ofisinin görevi, konsolosluk ve hukuksal işlemlerin yerine getirilmesidir. Konsolosluk yetkileri dâhilinde vize işlemlerinin yapılması, imza ve kopyalarının tasdik işlemleri, nüfus kayıt işlemleri ve acil durum gerektiren zamanlarda Yunan vatandaşlarına, destek yardımında bulunmaktır.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Savunma, Kara Kuvvetleri, Deniz ve Askeri Hava Ataşelik Ofisi

Yunanistan Büyükelçiliği Ataşelik Ofisinin başında, Savunma Ataşesi bulunur. Ataşelik ofisi, Büyükelçiliğe bağlıdır ve Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinin tüm komuta kademesini temsil etmektedir. Asıl temel görevlerinden birisi ise; silahlandırma politikası, askeri meseleler ve savunma teknolojisi ile ilgili Yunanistan Büyükelçisine danışmanlık görevi yapmasıdır.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ofisi’nin Görevleri Nelerdir?

Türk ve Yunan ülkeleri firmalarının arasındaki işbirliğini güçlendirmek ve kolaylaştırmak,
Türkiye ve Yunanistan ülkeleri arasındaki yatırım işbirliğini kolaylaştırmak, Yunanistan ihracat hizmetlerini ve ürünlerini, Türkiye pazarında tanıtmak amacıyla destek sağlamak,

Türkiye’de bulunan Yunan Firmalarının ticari sorunlarının giderilmesine katkı yaratmak,
Türk ve Yunan makamları arasında süre gelen ticari ve ekonomik işbirliğinin gelişmesine yönelik destekte bulunmaktır.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Basın Ve İletişim Ofisinin Görevleri Nelerdir?

Basın ve İletişim Ofisinin asıl görevi, Kamu diplomasi işlemlerini Yunanistan Büyükelçiliği adına yürütmektir. Bilgilendirme, İletişim içinde bulunarak Yunanistan ülkesini tanıtma, medya ile ilgili hizmetlerin verilmesi gibi üç temel alanı kapsayan yetkisi vardır. Yunanistan Büyükelçiliği’nin sözcülük görevini ise, büronun şefi yürütmektedir. Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Basın ve İletişim Ofisi, elçiliğin dışında olarak Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğunda da yer almaktadır.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği Tatil Günleri

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ve Yunanistan ülkelerinin resmi tatil günlerinde kapalı olup, bu günlerde hizmet vermemektedir.

1 Ocak 2018 -Yılbaşı tatili, 6 Ocak 2018 -Dini Bayram, 19 Şubat 2018 -Dini Bayram, 25 Mart 2018 -Ulusal Bayram, 6 Nisan 2018 Paskalya, 9 Nisan 2018 Paskalya, 1 Mayıs 2018 -İşçi Bayramı, 28 Mayıs 2018- Dini Bayram, 15 Ağustos 2018- Dini Bayram, 28 Ekim 2018- Ulusal Bayram, 25 Aralık 2018- Noel, 26 Aralık 2018- Noel tatil günleridir.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Görev Bölgesi

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Hatay, Iğdır, Karaman, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Siirt, Sivas, Şırnak, Tokat, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Yozgat.

Çalışma Saatleri

Büyükelçilik Çalışma Saatleri
Pazartesi-Cuma: 09.00-17.00

Vize Bölümü Çalışma Saatleri
Pazartesi-Cuma: 09.30 – 12.00

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Zia Ur Rahman Cad., No: 9-11, 06700 G.O.P., Ankara
Telefon: +90 (312) 448 2249
Fax: +90 (312) 446 3191
E-Posta: gremb.ank@mfa.gr

Ekonomi ve Ticaret Ofisi
Adres: Turan Emeksiz sok, Park Site, No: 3/10, 06700, G.O.P., Ankara
Telefon: +90 (312) 427 83 07 – 427 83 08
Faks: +90 (312) 427 83 74
E- posta: ecocom-ankara@mfa.gr

Askeri Ataşelik
Telefon: +90 (312) 436 88 65
Faks: +90 (312)445 00 84

Savunma Ataşe
Telefon: +90 (312) 436 88 66
Faks: +90 (312) 446 99 62

İrtibat Görevlisi
Telefon: +90 (312) 448 08 73,448 22 49

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği S.S.S

Yunanistan Konsolosluğu Ankara Vize Randevusu Hangi Durumlarda Alınır?

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği vize departmanından randevu almak için uzun süreli vize talebinde bulunmak gerekir. Yunanistan Ulusal vize başvuru işlemleri vize başvuru sahibinin şahsen başvurusu ile mümkündür.

Ankara Yunanistan Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği iletişim bilgileri şu şekildedir: Zia Ür Rahman cad. 9-11 06700 Ankara Gaziosmanpaşa, Turkey +90312 4480647, 448038 +90312 4463191 gremb.ank@mfa.gr

Yunanistan Ankara Büyükelçisi Kimdir?

Yunanistan’ın Türkiye Büyükelçisi Lazaris Christodoulos’dur.

Yunanistan vize başvuru hakkında bilgi edininiz.

Yunanistan Ankara Büyükelçiliği İnternet sayfasını ziyaret ediniz.