Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu

Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’a seyahat etmeyi planlayan umuma mahsus yani bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan Schengen vizesi alması gerekir. Yunanistan, Schengen Bölgesine dâhil olan ülkelerden biridir. Bu nedenle Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu vize işlemlerinin Schengen prosedürlerine uygun olması gerekir.

Pasaportunda geçerli Schengen vizesi olan Türk vatandaşları, bu vizeyi başka ülke için almış olsalar bile Yunanistan’a vize almadan giriş yapabilirler. Ayrıca hizmet ( gri ), diplomatik ( siyah ) ve hususi ( yeşil ) pasaport sahibi Türk vatandaşları da 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde Yunanistan vizesinden muaf tutulurlar.

Yunanistan’a 90 günü aşmayan kısa süreli seyahat planı yapan bordo pasaport hamili Türk vatandaşlarının Yunanistan vizesi almaları gerekir. Yunanistan vize işlemleri kısmen Yunanistan Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Başvuru sahipleri, ikamet ettikleri bölgeye göre yetkili olan vize başvuru merkezlerine başvuru yapmalıdırlar.

Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Vize başvuru merkezleri vize işlemlerini yürütse de, vize başvurusunu değerlendirmeye yetkili değildir. Yunanistan vizesini değerlendirme yetkisi yalnızca Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Yunanistan Ankara Büyükelçiliğine aittir.

Yunanistan ülkesine seyahat etmeyi düşünen bordo pasaport hamillerinin seyahat amacına uygun olan Yunanistan vizesi için başvurması gerekir. Her vize türü için hazırlanması gereken belgeler değişmektedir.

Yunanistan’ı Türkiye’de diplomatik olarak temsil eden ve Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşlarının haklarını savunan Yunanistan Konsolosluğu, Fahri Konsolosluklar olarak hizmet vermektedir. Bunlardan biri de Edirne Başkonsolosluğu olarak karşınıza çıkar. Edirne ve çevre illerde ikamet eden vatandaşlar tüm konsolosluk işlemlerini Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu’nca yapabilirler.

Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu aracılığı ile Yunanistan Schengen vize işlemlerinizi yapabilmek için Konsolosluğun çalışma günlerini bilmeniz gerekir. Türkiye’de ve Yunanistan’da resmi tatil günlerinde Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu’nca hizmet verilmemektedir. İşlemlerin aksamaması için Edirne Başkonsolosluğu tatil günlerini takip etmeniz önemlidir. Bu günlerde yapılan başvurular, resmi tatil bitimindeki ilk iş gününde işleme alınmaktadır. Yunanistan Edirne Konsolosluğu resmi tatil günleri şu şekildedir:

1 Ocak 2018 Yeni Yıl Tatili
19 Şubat 2018 Yunan Dini Bayram Tatili
6 Nisan 2018 Yunan Dini Bayramı Tatili
9 Nisan 2018 Paskalya Tatili
23 Nisan 2018 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Tatili
1 Mayıs 2018 Emek – Dayanışma Günü Tatili
28 Mayıs 2018 Yunan Dini Bayramı Tatili
14 Haziran 2018 Perşembe Ramazan Bayramı Tatili
15 Haziran 2018 Cuma Ramazan Bayramı Tatili
15 Ağustos 2018 Çarşamba Yunan Dini Bayramı Tatili
20 Ağustos 2018 Pazartesi Kurban Bayramı Tatili
21 Ağustos 2018 Salı Kurban Bayramı Tatili
22 Ağustos 2018 Çarşamba Kurban Bayramı Tatili
23 Ağustos 2018 Perşembe Kurban Bayramı Tatili
24 Ağustos 2018 Cuma Kurban Bayramı Tatili
30 Ağustos 2018 Zafer Bayramı Tatili
29 Ekim 2018 Cumhuriyet Bayramı Tatili
25 Aralık 2018 Salı Noel Tatili
26 Aralık 2018 Çarşamba Noel Tatili

Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu Konsolosluk Görevleri

Yunanistan’a seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaport hamili olanların Schengen Yunanistan vizesi almaları gerekir. Seyahatin amacına uygun olan vize türünün seçilmesi önemlidir. Çünkü vize türüne göre hazırlanacak olan belgeler değişmektedir.

Yunanistan ülkesi, Schengen bölgesinde bulunduğu için alınacak olan Yunanistan vizesinin de Schengen prosedürlerine uygun olması gerekir. Daha önceden başka ülkelere seyahat edileceği zaman Schengen vizesi alınmış ve vizenin süresi geçerli ise Yunanistan’a yapılacak olan seyahatlerde vize alınmasına gerek yoktur.

Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da 6 ay içinde 90 günü aşmayacak Yunanistan seyahatlerinde Yunanistan Schengen vizesi almak zorunda değildir. Yunanistan Schengen vizesi alan vatandaşlar, ilk olarak Yunanistan’a girmek şartı ile diğer tüm Schengen ülkelerini vize almadan ziyaret edebilirler.

Edirne ve çevre illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Yunanistan vize işlemlerini Edirne Başkonsolosluğu aracılığı ile yapmalıdır. Direkt olarak başvurular kabul edilmediği için Edirne Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezleri aracılığı ile randevu alınmalıdır.

Vize merkezleri tarafından vize başvuru süreci yürütülse de, Yunanistan vizesinin değerlendirilmesi yalnızca Yunanistan Başkonsolosluğuna aittir. Yunanistan Başkonsolosluğuna bağlı olarak hizmet veren Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu, Edirne ve çevresindeki illerde ikamet eden vatandaşların konsolosluk işlemlerini yürütmektedir.

Türkiye’den Yunanistan’a seyahat etmek isteyen vatandaşların Yunanistan vize işlemleri Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu’nca yürütülmektedir. Bununla beraber Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar da Yunanistan vizesi işlemleri için Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu’na başvuru yapabilirler.

Türkiye’de ikamet eden Yunanistan vatandaşlarının evlilik, boşanma, doğum, ölüm, noter, evrak tasdiki, pasaport ve nüfus cüzdanı gibi tüm konsolosluk işlemleri Yunanistan Başkonsolosluğu Edirne tarafından yürütülmektedir. Yunanistan vatandaşlarının haklarını savunan Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri de düzenler.

Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu iletişim

Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu Vize Başvuru İşlemleri

Yunanistan’a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, ikamet ettikleri bölgeye hizmet veren Yunanistan Konsolosluğuna başvuruda bulunması gerekir. Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu’nca Yunanistan vize başvuruları direkt olarak kabul edilmemektedir. Bu nedenle Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu’nca yetkilendirilen vize başvuru merkezleri aracılığı ile işlemlerin yürütülmesi gerekir.

Yunanistan’a yapılacak olan seyahatin amacına göre uygun olan vize türü için başvuru yapılmalıdır. Vize türüne göre hazırlanacak olan belgeler değişeceği için vize türünün doğru seçilmesi gerekir. Yunanistan vize başvuruları randevu sistemi ile yürütülür. Edirne Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezlerinden randevu alınır. Alınan randevu saatinden en az 30 dakika önce hazır bulunmak gerekir.

Başvuru işlemleri için hazırlanacak olan belgelerin eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir. Vize başvuru formunda verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmesi gerekir. Evrakların orijinal ve güncel olması istenir. Yanlış ve eksik belgeler verildiği zaman Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu’nca vize başvurusu geri çevrilir. Bu da Yunanistan seyahatlerinizin aksamasına neden olabilir.

2014 yılından sonra Yunanistan’ın da dâhil olduğu Schengen bölgesi üyelere seyahatlerde biyometrik bilgi kayıt sistemine geçilmiştir. Bu tarihten itibaren biyometrik işlem kaydını yapan vatandaşların pasaportlarına VIS ibaresi eklenir ve bu ibare 5 yıl geçerliliğini korur. Sizlerde bu tarihten itibaren biyometrik işlem kaydı yaptırdıysanız, Yunanistan vize işlemlerinden bu işlemi atlayabilirsiniz. Ancak Edirne Başkonsolosluğu ve yetkilendirilen vize merkezleri, yeni bir biyometrik bilgi kaydını gerekli görür ise işlem yenilenir.

Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu’nca yapılan Yunanistan vize başvuruları, 7 – 15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Ancak belgelerde eksiklik olması durumunda Yunanistan Konsolosluğu tarafından ek belge talebinde bulunulabilir. Bu durumda başvuru sonuçlanma süresi uzayabilir.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Yunanistan Başkonsolosluğuna bağlı olarak hizmet veren Edirne Başkonsolosluğu, Edirne ve çevresindeki görev bölgesine dâhil olan illerde ikamet eden Türk vatandaşlarının işlemlerini yürütür. Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu’nun iletişim bilgileri şu şekildedir:

Adresi: Şükrüpaşa Mahallesi, 123 Sokak, Numara 2, Edirne

Telefon: 0 284 235 58 04

Faks: 0 284 235 58 08

E-Posta: grcon.adr@mfa.gr

Çalışma Saatleri: Randevusuz olarak Pazartesi – Salı / 09.30 – 12.00 ve Çarşamba – Perşembe – Cuma / 09.30 – 13.00 Randevulu olarak Pazartesi – Salı / 12.00 – 14.00 ve Çarşamba – Perşembe – Cuma / 13.00 – 14.00

Yunanistan Edirne Başkonsolosu: Evi Charitidou

Görev Bölgesi

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ.

Yunanistan Edirne Başkonsolosluğu S.S.S

Yunanistan Konsolosluğu Edirne İletişim Bilgileri Nedir?

Yunanistan Edirne Konsolosluğu iletişim bilgileri şu şekildedir: Şükrüpaşa Mah. Sok. 123, No: 2 Edirne Turkey +90284 2355804 +90284 2355808 grcon.adr@mfa.gr

Edirne Yunanistan Konsolosluğu Randevu Alma Nasıl Yapılır?

Uzun süreli Yunanistan vizeleri için vize başvuru sahipleri Edirne Yunanistan Konsolosluğu’na şahsen başvuru yapmalıdır. Kısa süreli vizelerde ise yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu alınmalıdır.

Yunanistan Edirne Konsolosluğu Yetki Alanındaki İller Hangileridir?

Yunanistan Edirne Konsolosluğu yetki alanları Türkiye’nin şu illerini kapsamaktadır: Edirne (Adrianoupolis), Kırklareli (Saranda Ekklisies), Tekirdağ (Raidestos).

Yunanistan vize ücretleri hakkında bilgi alınız.