yunanistan istanbul başkonsolosluğu
Greek Consulate İstanbul (Greece)

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden Türkiye vatandaşları ve üçüncü bir ülke vatandaşları her türlü Yunanistan vize başvurularını Yunanistan Konsoloslukları aracılığı ile yapabilmektedirler. Fakat yapılan başvuruların değerlendirilme ve sonuca bağlanma kısmı tamamen Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne aittir. Yapılan vize başvurularının tamamı bu iki kurum tarafından değerlendirilmekte ve sonuçlandırılmaktadır.

Yunanistan hükümetini Türkiye sınırları içerisinde temsil eden en yetkili kurum Ankara Büyükelçiliği’dir. Büyükelçilikten sonra yetki anlamında ikinci sırada da Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu gelmektedir. Her türlü vize işlemi bu kurum vasıtası ile yapılabilmektedir. Fakat bahsi geçen resmi kurumlar tarafından yalnızca uzun süreli vize başvurular yapılabilmektedir. Yapılacak olan diğer kısa süreli vize başvuruları, direkt olarak Yunanistan Konsolosluklarına yapılmaktadır. Fakat tercih doğrultusunda İstanbul ve çevresinde yaşayan kişiler bahsi geçen kurum aracılığı ile de işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, hem üçüncü bir ülkenin vatandaşları hem de Yunanistan Devleti vatandaşları evrak işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Bu evrak işlemlerine boşanma, evlilik, doğum, ölüm gibi olaylar dahil olmaktadır. Bundan farklı olarak kimliklerin yenilenmesi veya pasaportların yenilenmesi de Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu vasıtası ile yapılabilmektedir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Hakkında

Yunanistan Başkonsolosluğu İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. Turnacıbaşı Sokak’ta yer alan kurum için posta kodu olarak da 34433 kullanılmaktadır. Bu kurumdan farklı olarak Basın, Turizm ve Eğitim Ataşelikleri de İstanbul sınırları içerisinde yer almaktadır. Başkonsolosluğa bağlı olan Basın Ataşeliği Gümüşsuyu mevkisinde ve Miralay Seçik Bey Sokak’ta yer almaktadır. Turizm Ataşeliği, Harbiye mevkisinde ve Cumhuriyet Caddesi’nde yer almaktadır. Eğitim Ataşeliği ise Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ile aynı yerde bulunmaktadır. Bu kurum da Beyoğlu’nda yer alan Turnacıbaşı Sokak’ta bulunmaktadır.

Yunanistan Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Yunanistan Başkonsolosluğu Artvin, Bayburt, Bartın, Çanakkale, Bursa, Bolu, Giresun, Düzce, İstanbul, Gümüşhane, Kastamonu, Karabük, Ordu, Rize, Kocaeli, Samsun, Sakarya, Trabzon, Yalova, Sinop ve Zonguldak illerinde ikamet eden kişilere direkt olarak hizmet verebilmektedir. Fakat diğer illerde ikamet eden kişiler de istekleri doğrultusunda Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ile irtibata geçerek, gerekli işlemlerini yapabilmektedirler.

Yunanistan’a giriş yapabilmek için gerçekleştirilen vize müracaatları Türkiye’nin farklı konumlarında yer alan konsolosluklar vasıtası ile yapılabilmektedir. Bu müracaatlar direkt olarak başkonsolosluğa yapılabiliyor olsa da, sonuç olarak tüm başvuruların değerlendirilmesi Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişilerin, başvurularını direkt olarak başkonsolosluğa yapması başvuruların sonuca bağlanma süresini azaltmaktadır.

Yunanistan İstanbul başkonsolosluğu iletişim

Yunanistan Başkonsolosluğu Çalışma saatleri

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ve konsolosluğa bağlı olarak hizmet veren ataşeliklerin çalışma saatleri birbirinden farklıdır. Başkonsolosluk Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri saat 09:00 ile 13:30 arasında hizmet vermektedir. Ticaret Ataşeliği ise Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerinde yalnızca 09:00 ile 16:00 arasında hizmet vermektedir. Bu saatlerin dışında belirtilen kurumlar tarafından hizmet alınamamaktadır.

Yunanistan Başkonsolosluğu Tatil Günleri

Yunanistan Başkonsolosluğu İstanbul ve Yunanistan hükümetini temsil eden tüm konsolosluklar, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ve Yunanistan sınırları içerisinde geçerli olan tüm resmi ve milli bayramlar tatildir. Bu nedenle 1 Ocak, 19 Şubat, 6 Mart, 9 Mart, 23 Nisan, 1 Mayıs, 28 Mayıs, 14 – 15 Haziran, 15 Ağustos, 20 – 24 Ağustos, 30 Ağustos, 29 Ekim ve 25 – 26 Aralık tarihlerinde bahsi geçen kurumlar tarafından hizmet verilmemektedir.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşım

Başkonsolosluk, İstiklal Caddesi üzerinde yer almaktadır. Şehrin merkezi konumlarından birinde yer alan kuruma bu sayede kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir. Avrupa yakasından ve Anadolu yakasından farklı toplu taşıma araçları ile bölgeye ulaşılabilmektedir. Fakat genellikle Yenikapı – Hacıosman metrosu tercih edilmektedir. Özel araçlar ile veyahut da taksi ile de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan veya Atatürk Havalimanı’ndan kısa süreler içerisinde ulaşım gerçekleştirilebilmektedir.

Yunanistan Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Yunanistan Avrupa Birliği’ne bağlı bir ülkedir. Bu nedenle Avrupa Birliği genelinde geçerli olan vize prosedürlerinin tamamı Yunanistan hükümeti tarafından da uygulanmaktadır. Ayrıca, Schengen bölgesi içerisinde bulunan Yunanistan’a gitmek için sadece Yunanistan vizesi almak şart değildir. Yunanistan haricinde çok daha fazla sayıda Avrupa ülkesinin gezilebilmesi için Schengen vizesi alınabilmektedir. Alınan bu vize sayesinde de verilen süre boyunca istenen Avrupa ülkelerinin tamamı yasal ve izinli bir şekilde gezilebilmektedir.

Yunanistan’a giriş yapacak olan kişilerin ilk olarak vize başvurusu yapması gerekmektedir. Bunun için de internet üzerinden Vize Başvuru Formu’nun doldurulması şarttır. Bahsi geçen form, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından kullanılan web sitesi üzerinden doldurulmaktadır. Bu nedenle sitede üyelik oluşturarak, form doldurulmaya başlanabilmektedir.

Form içerisinde oldukça fazla sayıda soru yer almaktadır. Tüm soruların genel amacı, seyahat planının ve seyahat amacının anlaşılabilmesidir. Bu nedenle Vize Başvuru Formu’nun içerisinde yer alan soruların eksiksiz olarak doldurulması Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle form içerisinde yer alan her sorunun eksiksiz bir şekilde cevaplandırılması gerekmektedir. Ayrıca form üzerindeki soruların cevaplanmasının ardından alt kısımdaki buton vasıtası ile imza atılmalıdır. Atılan imza, elektronik imza olmasına rağmen normal imzanın yerine geçmektedir. Bu nedenle kişi, formda vermiş olduğu bilgilerin tamamının doğru ve gerçeğe uygun olduğunu garanti etmektedir.

Yunanistan Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

Yunanistan’a gidecek olan kişilerin yapacakları vize başvurularında bir miktar ücret ödemeleri gerekmektedir. Bu ücret, farklı kriterlere bağlı olarak değişiklik ve çeşitlilik gösterebilmektedir. Fakat ücretin belirlenebilmesi için öncelikle başvuru yapılacak vize türünün seçilmesi gerekmektedir. Fiyat farklılığının meydana gelmesine neden olan en büyük etken, vize türüdür. Kısa süreli vizelerde daha düşük ücretler ödendiği gibi, uzun süreli olarak yapılan vize başvurularında ödenmesi gereken vize ücretleri daha fazladır. Bu nedenle başvuru öncesinde Büyükelçilik resmi sitesinden bilgi alınması şarttır.

Yunanistan’a giriş yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veyahut da üçüncü ülke vatandaşları Schengen vizesi de alabilmektedirler. Alınan vize sayesinde Avrupa Birliği’ne bağlı olan ve Schengen bölgesinde yer alan her ülkeye direkt olarak giriş yapılabilmektedir. Fakat bunun için öncelikle başvuru yapacak olan kişilerin Schengen vizesinin şartlarını tamamlaması gerekmektedir. Şartların tamamlanması halinde, sistem tarafından verilen randevu tarihinde vize ücretinin yatırılması gerekmektedir. Fakat Schengen vizesinin ücreti, Yunanistan vizelerinin ücretlerinden daha farklıdır.

Yunanistan Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Gerekli Belgeler

Yapılacak olan vize başvurularında, başvuru sahiplerinin bir takım belgeleri eksiksiz olarak tamamlaması gerekmektedir. Fakat bu belgeler, başvuru yapılan vize tipine göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, kişi yapacağı vize başvurusunda birbirinden farklı belgeleri belirtilen randevu tarihine kadar tamamlamalıdır.

Yunanistan Konsoloslukları tarafından farklı dönemlerde çeşitli belgeler istenebilmektedir. Finansal durumu gösteren belgeler, mesleki durumu gösteren belgeler, pasaport, Vize Başvuru Formu, biometrik fotoğraf ve Vize Talep Dilekçesi bu belgelere örnek olarak verilebilmektedir. Ayrıca hazırlanan her belgenin İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir. İngilizce haricinde kullanılan hiç bir dil kesinlikle kabul edilmemektedir. Türkçe de bu kurallara dahildir ve Türkçe olarak da evrak hazırlanmaması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahipleri tarafından doldurulacak olan Vize Başvuru Formu’nun tamamında büyük harf kullanılması şarttır. Konsolosluk tarafından belirtilen şekillerde hazırlanmayan belgeler ve evraklar kabul edilmemekte ve başvuru sürecinin uzamasına neden olmaktadır.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 09.00-16.00

Adres ve iletişim Bilgileri

Adres: Turnacıbacı Sokak 32, Beyoğlu 80072, İstanbul
Telefon: (0216) 393 82 90
Faks: (0216) 252 13 65
E-mail: grconsist@comnet.com.gr – grgencon.kon@mfa.gr

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu S.S.S

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Telefon numaraları şu şekildedir: +90 212 393 8290 -1-2-4 +90 212 252 1365

Yunanistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanındaki İller Hangileridir??

Yunanistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu şu illerdeki vize başvuru sahiplerine hizmet verir: Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Bursa, Çanakkale, Düzce, Giresun, Gümüşhane, İstanbul, Karabük, Kastamonu, Kocaeli, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Yalova, Zonguldak

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğunun hafta içi çalışma saatleri 09.00-16.00 arasındadır.

Yunanistan vize ücret bilgisi hakkında bilgi edininiz.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu sayfasını ziyaret ediniz.