yunanistan izmir başkonsolosluğu

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu ve başkonsolosluğa bağlı olarak hizmet veren diğer konsolosluklar, vize başvurularının kabul edilmesi/değerlendirilmesi ve de konsolosluk işlemlerini gerçekleştirmek ile yetkilidirler. Büyükelçilik tarafından verilen görevler de başkonsolosluk tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle Yunanistan Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı olarak faaliyet gösterilmektedir.

Yunanistan’a seyahat etmek isteyen olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu ile iletişime geçebilmektedirler. Ayrıca Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden üçüncü bir ülke vatandaşları da Yunanistan’a girebilmek amacı ile başkonsolosluktan destek alabilmektedirler. İletişime geçilmesinin ardından internet üzerinden gerekli işlemler yapılabilmektedir. Bu sayede vize başvurusu yapılmış olmakta ve Yunanistan’a giriş yapabilmek için gerekli evraklar tamamlanmaya başlanmaktadır.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu ve diğer başkonsolosluklar aracılığı ile yalnızca vize başvuruları değil, çeşitli evrak işlemleri de yapılabilmektedir. Türkiye’de yaşayan Yunanistan vatandaşlarının evlilik, boşanma, ölüm veya doğum gibi durumlarında başkonsolosluktan destek alınabilmektedir. Belge tasdik hizmeti de aynı şekilde Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu tarafından verilmektedir.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Hakkında

Yunanistan Başkonsolosluğu İzmir’in Alsancak semtinde bulunmaktadır. Alsancak da Konak’a bağlı olduğu için, Konak’da yer almaktadır. Ayrıca Atatürk Caddesi’nde bulunan kurum, No: 366/1A’da aktif olarak hizmet vermektedir. Posta kodu olarak da 35220 kullanılmaktadır.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu’nun görev bölgesi büyükelçiliğe göre oldukça sınırlıdır. Bunun sebebi, Türkiye genelinde çok sayıda başkonsolosluğun olmasıdır. İzmir Başkonsolosluğu da Antalya, Aydın, Afyon, Burdur, Isparta, Denizli, İzmir, Muğla, Manisa, Kütahya, Balıkesir ve Uşak gibi illerde ikamet eden kişilere hizmet vermektedir. Diğer illerde ikamet eden kişilere de hizmet veriliyor olsa da, bahsi geçen illerde oturum izni olan kişilere öncelik verilerek, işlemler daha kısa süreler içerisinde sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır. Bu durum, belirtilen şehirlerde yaşayan üçüncü ülke vatandaşları için de geçerlidir.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Yunanistan Başkonsolosluğu İzmir yalnızca mesai saatleri içerisinde hizmet vermektedir. Bu nedenle 09:00 ile 16:00 saatleri arasında herhangi bir şekilde hizmet alınamamaktadır. Konsolosluk bölümünde yer alan gişe saatleri ise hafta içi her gün 09:15 ile10:00 olarak belirlenmiştir. Telefon ile görüşme saatleri ise 09:00 ile 13:00 arasındadır.

Nüfus kayıt işlemleri, vekaletname, tasdikname, askerlik tecil işlemleri gibi işlemlerin yapılabilmesi için bazı saatler belirlenmiştir. Bahsi geçen işlemler ile ilgili telefon görüşme saatleri 09:00 ile 14:00 saatleri olarak, gişe saatleri ise 09:00 ile 16:00 saatleri olarak belirlenmiştir. Vize başvuruları hakkında bilgi edinmek için de 08:30 ile 17:00 saatleri arasında bilgi alınabilmektedir. Fakat bu saatler arasında yalnızca telefon ile bağlantı kurulabilmektedir. Telefon ile kurulan iletişim sayesinde randevu da alınabilmektedir. İnternet üzerinden de randevu alınabilmektedir fakat bu tamamen başvuru yapacak olan kişinin tercihine kalmış durumdadır.

Yunanistan İzmir başkonsolosluğu iletişim

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Türkiye’de anılan çok sayıda özel gün bulunmaktadır. Bu özel günlerde tüm kamu kurumları resmi tatile girmektedirler. Fakat büyükelçilikler ve başkonsolosluklar, bağlı bulundukları ülkelerin resmi tatillerinde de tatil yapmaktadırlar. Bu nedenle 1 Ocak, 19 Şubat, 6 Nisan, 9 Nisan, 23 Nisan, 1 Mayıs, 28 Mayıs, 14 – 15 Haziran, 15 Ağustos, 20 – 21 – 22 – 23 – 24 Ağustos, 30 Ağustos, 29 Ekim, 25 – 26 Aralık tarihlerinde Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu tarafından hizmet verilmemektedir. Bu günlerin dışında kalan günlerden de yalnızca mesai saatleri içerisinde hizmet alınabilmektedir. Bu sebeple vize başvurusu yapmadan önce uzun süreli resmi tatilleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

Yunanistan’a giriş yapabilmek için vize başvurusunda bulunması gereken kişiler yalnızca Bordo pasaporta sahip olanlardır. Bordo pasaport dışında kalan diğer pasaportlardan herhangi birine sahip olan kişilerin vize başvurusu yapmasına gerek duyulmamaktadır. Ayrıca yapılan başvurularda da gerekli olan evrakların her biri eksiksiz olarak temin edilmeli ve sistem tarafından verilen randevu tarihlerinde ilgili kurumda görev yapan yetkili kişiye teslim edilmelidir.

Başvuru sürecinde hazırlanması gereken bir diğer evrak da Vize Başvuru Formu’dur. Bahsi geçen form, Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu için büyük önem arz etmektedir. Formun içerisinde seyahat planının anlaşılabilmesi için ve kişinin tanınabilmesi için çok sayıda soru yer aldığı için, bu soruların tamamının cevaplandırılması gerekmektedir. Belirtilen şekillerde hazırlanmayan başvuru formları başvuruların reddedilmesine veyahut da olumsuz şekilde sonuçlandırılmasına neden olmaktadır.

Vize Başvuru Formu’nu doldurulacak olan kişilerin yalnızca İngilizce dilini kullanması gerekmektedir. Türkçe de dahil olmak üzere, formun doldurulmasında herhangi bir farklı dilin kullanılması kesinlikle kabul edilmemektedir. Ayrıca formun tamamında da büyük harf kullanılmalıdır. Büyük harf kullanılarak doldurulmayan formlar da kabul edilmemektedir. Ayrıca formun tamamlanmasının ardından elektronik olarak imza atılması gerekmektedir. Bunun için de formun en alt kısmında yer alan ‘Sign Declaration’ bölümünün işaretlenmesi gerekmektedir. Randevu tarihlerinde de formun bir çıktısı alınmalı ve orijinalinin ilgili kurumda görev yapan yetkiliye teslim edilmesi gerekmektedir.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Vize başvurusu yapan kişilerin öncelikle pasaportlarının görüntüsüne dikkat etmeleri gerekmektedir. Pasaportların deforme olması halinde yenilenmesi gerekmektedir. Zarar görmüş pasaportlar ile yapılmış olan vize başvuruları direkt olarak Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu tarafından reddedilmektedir. Bu tür durumların yaşanmaması için başvuru yapmadan önce pasaportların kontrol edilmesi şarttır.

Pasaportlardan farklı olarak hazırlanması gereken bir diğer evrak da biometrik fotoğraftır. Avrupa Birliği standartlarına uygun olması gereken fotoğrafların ölçülerinin 3.5 cm x 4.5 cm olması gerekmektedir. Ayrıca teslim edilecek olan fotoğrafların daha önceki dönemlerde herhangi bir vize başvurusunda kullanılmamış olması gerekmektedir. Belirtilen evrak şartlarına uygunluk göstermeyen fotoğraflar, yapılan Yunanistan vize başvurularının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır.

Yunanistan İzmir Konsolosluğu tarafından hazırlanması talep edilen diğer evraklar da mesleki ve finansal durumu gösteren belgelerden oluşmaktadır. Bu nedenle bahsi geçen belgelerin tamamının eksiksiz olarak hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Finansal durumu göstermeye yardımcı olan belgeler maaş bordrosunda ve de Banka Hesap Dökümü’nden oluşmaktadır. Bu belgeler, bağlı bulunulan kurumdan ve ilgili bankadan alınmaktadır.

Ayrıca her iki belgenin de imzalı ve de kaşeli olması gerekmektedir. Ayrıca bazı durumlarda başkonsolosluk tarafından ilgili bankanın imza sirkülerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Bu talebin ortaya çıkma ihtimaline karşın da, başvuru yapacak kişilerin İmza Sirküleri’ni de temin etmeleri önemle tavsiye edilmektedir. Mesleki durumu gösteren belgeler ise SGK İşe Giriş Bildirgesi ve de Hizmet Dökümü’nden oluşmaktadır. Bu belgeler de bağlı bulunulan iş yeri yetkilisi tarafından alınabilmektedir.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Vize Ücretleri

Yunanistan’a seyahat edecek olan kişilerin seçebileceği çok sayıda vize çeşidi bulunmaktadır. Fakat bu vize çeşitlerinin uzunluklarına göre ödenecek olan ücretler değişiklik gösterebilmektedir. Kısa süreli vizeler düşük ücretler ödenirken, uzun süreli vizelerde doğal olarak daha yüksek ücretler ödenmektedir. Yalnızca bununla kalmayıp, başvuruların olumsuz şekilde sonuçlanması da vize ücretlerinin önemli ölçüde artmasına neden olmaktadır. Kişi, başvurunun olumsuz sonuçlanması halinde yeniden başvuru yapacağı için yeniden ücret yatırmak durumunda kalmaktadır. Bu tür durumlarda da maddi anlamda büyük bir külfet oluşturmaktadır. Dolayısıyla, fazladan ücret ödememek amacı ile Yunanistan vize başvurusu yapan kişilerin konsolosluğun tavsiyelerine uymaları gerekmektedir. Bu sayede tek seferde Yunanistan vizesi alınabilmektedir.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Görev Bölgesi

Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak.

Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 09.00-17.00

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Atatürk Caddesi, No: 366/1, Alsancak 35220, İzmir.
Telefon: +90 (232) 421 69 92
E-Posta: grgencon.smy@mfa.gr
Web: www.mfa.gr/izmir

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu S.S.S

İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu Telefon Numaraları şöyledir: +90232 4643160-1 +90232 4633393

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu İzmir Randevu Hangi Durumlarda Alınır?

Uzun süreli Yunanistan vize başvurularında İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu’ndan bizzat randevu almak gerekir. Kısa süreli vizeler içinse vize başvuru merkezlerine randevu alınmalıdır.

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu Yetki Alanındaki İller Hangileridir?

Yunanistan İzmir Başkonsolosluğunun yetki alanı batı ve güneybatı Türkiye’nin aşağıdaki 12 illerini kapsamaktadır: Afyon (Akroinos-Nikopolis), Antalya, Aydın (Tralleis), Burdur (Polydoreio), Denizli (Laodikeia), Isparta, İzmir, Kütahya (Kotylaion), Manisa, Muğla (Movolla), Uşak (Temenothyrai), Balıkesir.

Yunanistan vize sayfamızı ziyaret ediniz.
Yunanistan İzmir Başkonsolosluğu İnternet sayfasını ziyaret ediniz.