Yunanistan Schengen Vizesi

Yunanistan Schengen Vizesi

Yunanistan Schengen vizesi almanın ön koşulu geçerli bir pasaportunuzun olmasıdır. Yunanistan vizesi pasaporta işlenen bir vizedir ve pasaportunuzun yeni, son 10 yıl içinde çıkartılmış olması gerekmekte olup, vize etiketinin işleneceği boş sayfaları olmalıdır. Ayrıca geçerlilik süresi vizenizin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay olmalıdır. Vize başvurularında eski pasaportlarınızın da görülmesi gerekmektedir.

Bu özelliklere sahip yeni bir pasaportunuz varsa bundan sonra yapılması gereken, Yunanistan Schengen vizesi gerekli evraklarını hazırlamanız gerekmektedir. Gerekli evrakları mesleki veya sosyal durumunuza göre hazırlamalısınız. Bir öğrencinin, bir ev hanımının, emekli bir kişinin veya sigortalı bir çalışanın hazırlaması gereken evraklar birbirinde farklıdır. Buna ek olarak Yunanistan seyahatinin amacına göre de evrak listelerinde önemli değişiklikler olabilmektedir. Örneğin aile ve arkadaş ziyareti vizesi ile seyahat edecekseniz Yunanistan’daki yakınınızdan gönderilen bir davetiyenin olması şarttır. İş gezisine gidiyorsanız ticari vize davetiyenizin Yunanistan kökenli firmadan gönderilmesi gerekmektedir. Vize başvuru formunda, vize talep dilekçesinde veya çalışanların şirketlerinden aldıkları şirket izin veya görev yazılarında belirtilen seyahat amacı aynı olmalıdır. Seyahat amacınızı yanlış belirtmeniz vize reddine neden olmaktadır.

Yunanistan Schengen Vize Evrakları

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra vize başvuru merkezine teslim etmeniz ve vize randevusu sırasında parmak izi ibrazında bulunmanız gerekecektir. Yunanistan vizesi gerekli evraklar listesi pasaport, biyometrik fotoğraflar, Schengen vize başvuru formu, vize talep dilekçesi, banka hesap özetleri, maaş bordroları, şirket evrakları gibi birçok belgeyi içerir ve kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Biyometrik fotoğraflar hemen her vize başvurusunda gerekli evrakların olmazsa olmaz koşuludur. Biyometrik fotoğraflarınız 3.5×4.5 cm. ebatlarında, yeni, netlik ayarının doğru yapıldığı fotoğraflar olmalıdır. Yüzün net görünmesini engelleyecek unsurlar olmamalıdır, gözlük kullanılıyorsa camların parlamamasına dikkat edilmeli, doğal olmalıdır. Biyometrik fotoğrafların özellikleri Schengen vize şartları tarafından belirlenmiştir. Eski vizelerde yer alan fotoğraflarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Yunanistan Schengen vizesi evrakları güncelliği ve eksiksiz sunulması çok önemlidir. Bu durumda evrakları hazırlamanın yanında evrak detayları hakkında da bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Güncellik evrakın niteliğine göre değişebilir ancak bütün evraklar birbiriyle uyumlu bir bütün oluşturmalıdır. Evrakların ülkeye geri dönüşünüzü garanti eder nitelikte olması vize alma olasılığınızı arttıracaktır. Yunanistan vizesi evraklarını temin etmek zor değildir ancak evrak detaylarını mutlaka dikkatli bir gözle kontrol edilmesi gerekir. Vize Merkezi Schengen vize başvurularında evrak takibini vize süreci boyunca yaparak yolcuları doğru tavsiyelerle yönlendirmektedir.

Bütün evrakların seyahat amacınızı (turistik, arkadaş veya aile ziyareti, transit, ticari) destekler şekilde hazırlamaya dikkat ediniz. Size önemsiz görünen bir ayrıntı bile vize reddi almanıza neden olabilmektedir. Evraklarınız hazır olduktan sonra parmak izi vermek üzere vize randevu tarihi ve saati size bildirilmektedir.