Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan’a kısa süreli seyahatlerde Yunanistan Konsolosluğundan randevu almak sureti ile Yunanistan vize işlemleri başlamış olur. Yunanistan vize müracaatları akredite vize başvuru merkezi ve acenteler aracılığıyla yapılmakta olup, Schengen vizesi için başvurular dorudan Konsolosluğa yapılmamaktadır. Online şekilde alınacak randevunun akabinde randevu tarih ve saatinde dosyanız işleme alınmak üzere vize başvuru merkezine teslim edilmelidir.

Yunanistan Vize Başvuru İşlemleri

Yunanistan vize işlemleri dahilinde mevcut geçerli pasaportlarının planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olmalıdır. Planlanan seyahat tarihinden sonra 3 ay geçerliliği olmayan pasaportu olanların vize başvuruları kabul edilmemektedir.

25.09.2014’ten sonra herhangi bir Schengen ülkesine Schengen vize başvurusu yapan ve biyometri-parmak izi verisini ibraz eden kişiler vize başvurusuna için şahsen gelmeden vize başvurularını yetki yazısı verdikleri üçüncü kişi ve kurumlar aracılığı yapabilirler.  Yunanistan üzerinden ilk kez Shengen vizesi başvurusu yapıyorsanız Yunanistan vize işlemleri parmak izi vermeniz vermeyi zorunlu kılmaktadır.

Yunanistan vize işlemleri süresi Yunanistan Konsolosluklarının yoğunluğuna ve çalışma tarih ve saatlerine göre değişiklik gösterir. Vize başvurusunun sonuçlanma süresi 4 ila 15 iş günüdür. Bu süre evrak teslim ve biyometrik veri ibrazı işleminden sonra geçerli olan süredir. Yunanistan Konsolosluğunun resmi tatil günleri ve ek değerlendirme zamanını kapsamaz. Yunanistan, T.C. vatandaşlarının yurtdışı seyahati için en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Bu nedenle başvuru yoğunluğu göz önünde bulundurularak işlemlerin seyahatte en az 1 ay kala yapılması vizenin seyahat tarihinize yetişmesini sağlayacaktır. Normal şartlarda seyahatten 3 ay öncesinden vize işlemlerine başlamanız mümkündür.

Yunanistan Türkiye’nin batıdaki komşularından biri olduğu için araçla seyahatler sıklıkla tercih edilmektedir. Araçla yapılacak seyahatlerde yeşil sigorta, araç ruhsatı ve beynelmilel ehliyetin fotokopilerinin sunulması gerekmektedir. Kendi aracı yerine karayoluyla otobüsle yapılacak seyahatlerde bilet fotokopilerinin, eğer Yunanistan’dan başka bir ülkeye geçiş yapılacaksa uçak veya feribot biletlerinin fotokopileri vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

Yunanistan vizesi doğru kullanıldığı takdirde vize süresi artabilmektedir. Ancak bununla birlikte vize sonucuna ve süresini karara bağlayan tek yetkili kurumun Yunanistan Başkonsolosluğu vize departmanı olduğu unutulmamalıdır.