Yunanistan Vize Ücreti 2018

yunanistan vize ücreti 2018

Yunanistan vize ücreti 2018 yılında Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmekte ancak başvurular akredite başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Bu nedenle Yunanistan vize ücretleri Yunanistan Konsolosluğu harç bedelleri, başvuru merkezi işlem ücretleri ve eğer işlemler danışman kurumlar aracılığı ile yürütülüyorsa hizmet bedellerinin toplamından oluşur. Yunanistan vize işlemlerinde yetkili aracı kurumlar randevu alımı, başvuru formu doldurma, rezervasyon, seyahat sağlık sigortası gibi ek hizmetler için hizmet bedeli tahsil etmektedir.

Kısa süreli tabir edilen Schengen vize ücretleri uzun süreli D tipi vize başvurularının ücretleri farklılıklar içermektedir. Yunanistan vize ücreti 2018 itibariyle 60 Euro’dur. 12 yaşında küçük çocuklar, AB ve İsviçre vatandaşıyla evli T.C. vatandaşları ve onların 21 yaşını küçük çocukları, yüksek lisans öğrencileri ve eşlikçi öğretmenleri, eğitim amaçlı giden öğrenciler, bilimsel çalışma amaçlı seyahat eden araştırmacılar, hizmet pasaportlu ve diplomatik pasaportlu kişiler, kar amaçlı çalışamayan kuruluşlarca düzenlenen konferans, kültürel etkinlik, seminer ve eğitim etkinlerine iştirak eden 25 yaş veya altı temsilciler vizeden muaf tutulabilmektedir. 12 yaş ve üstündeki çocuklar için de başvuru formu doldurulması zorunludur.

Yunanistan Diğer Vize Ücretleri

Yunanistan’da 90 günden fazla kalmayı amaçlayan kişiler D vize başvuruş yapmalıdırlar. Yunanistan D vize (ulusal vize) ücreti 170 Euro olarak belirlenmiştir. Vize başvuru ücretleri vize randevusu sırasında nakit ve Türk Lirası olarak alınmaktadır. Yunanistan Schengen vize başvurularında tek yetkili kuruluş Yunanistan Konsolosluğu ve Yunanistan’ın Türkiye’deki diplomatik misyonları olan Yunanistan Başkonsolosluğu ve Yunanistan Ankara Büyükelçiliğidir. Vize reddi durumunda vize ücretlerinin geri iadesi yapılmamaktadır. Başvuruyu yapmanız vize alacağınız tamamen garanti altına alan bir durum değildir. Bu nedenle başvuruların dikkatle ve eksiksiz evrakla yapılması gerektiğini önemle hatırlatırız.

Yunanistan vizesinin çıkış süresi 5 ila 15 iş günü arasında değişmektedir. Seyahatine 15 günden daha az zaman kalan yolcuların başvuru işlemlerinin sonuçlanması vizenin seyahat tarihine yetişmemesi olasılığını ortaya çıkarabilir. Vize başvurunuzun seyahate en az 15 gün kala yapılması tavsiye olunur. Bununla birlikte başvurunuzu seyahat tarihinden 90 gün öncesinden yapabilirsiniz. Yunanistan vize ücretleri başvuru yaptığınız tarih itibariyle geçerlidir.