Yunanistan Vizesi 2023 Başvuru Adımları

yunanistan vizesi

Sınır komşularımızdan olan ve doğal güzelliği ile oldukça fazla ilgi çeken Yunanistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin, seyahat amaçlarına uygun bir Yunanistan vizesi almaları gerekmektedir.

Bilindiği üzere Yunanistan, Schengen ülkeleri arasında yer almakta ve bu bağlamda da ülkedeki vize prosedürü Schengen vize prosedürü ilkelerine uygun olarak işlemektedir. O yüzden bu ülkeye kısa süreli seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin C tipi kısa süreli vize yani Schengen vizesi almaları; uzun süreli seyahatler yapacak olan kişilerin ise D tipi yani ulusal vize almaları gerekmektedir. Bu bağlamda Yunanistan vizesi 2023 yılı için daha ayrıntılı bilgilere aşağıdaki alt başlıklar dahilinde ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar 2023

Yunanistan vizesi 2023 yılı için müracaatta bulunacak olan kişiler, öncelikle hangi vize türüne başvuruda bulunacaklarını belirtmeliler. Çünkü, Yunanistan vizesi için gerekli olan evrak türleri, başvurulacak vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Yunanistan’a kısa süreli seyahat gerçekleştirecek kişiler Schengen vizesi yani C tipi ısa süreli vize almak zorundadırlar. Uzun süreli yani 90 günün üzerinde seyahat gerçekleştirecek kişiler ise ulusal vize olarak isimlendirilen D tipi vize almak durumundadır. Her iki vize türünde de istenen vize evrakları, bu kategorilerde yer alan vize türlerine göre farklılık gösterecektir.

Bu konuda en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de Yunanistan Türklere vize veriyor mu sorusudur. Gerekli vize işlemlerini yerine getirdiğiniz takdirde, bu ülkeden vize alabilirsiniz. Kısa süreli C tipi vizelerde resmî pasaporta sahip olan kişiler vizeden muaf tutulmaktadır.

Yunanistan vizesi gerekli evraklar 2023 yılı için sizlerden talep edilecek olan belgelere aşağıdaki alt başlıklardan daha detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Yunanistan Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Yunanistan vizesi 2023 yılında bu ülkede ikamet eden Yunan vatandaşı 1. Dereceden aile üyeleri için aile vizesi müracaatında bulunacak kişilerin öncelikle bazı hususları yani vize şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Bu bağlamda en çok merak edilen de Yunanistan aile birleşimi gerekli evraklar konusudur. Aşağıdaki maddelerde aile birleşimi vizesi almak için gerekli evrakları bulabilirsiniz:

 • Geçerliliği olan bir pasaport
 • Nüfus kağıdı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt örneği
 • Biyometrik fotoğraf
 • Evlilik Cüzdanı
 • Yunanistan vize başvuru formu
 • Banka hesap dökümleri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Yunanistan’da yaşayan eşin ikamet bilgileri
 • Yunanistan’da ortak yaşanacak olan konuta dair tapu ya da kira kontrat fotokopisi
 • Sabıka kaydı
 • Maaş bordrosu

Yunanistan aile birleşimi vizesi başvurusu nereye yapılır sorusunun yanıtı için ise müracaat işlemlerinin Yunanistan Konsoloslukları ya da Yunan Büyükelçiliği’ne yapıldığını söyleyebiliriz.

Yunanistan Çalışma Vizesi Gerekli Evraklar

Yunanistan vizesi 2023 yılı için bu ülkede çalışmayı düşünüyorsanız öncelikle bu ülkedeki yasal bir kurum ya da kuruluş tarafından işe alınmanız gerekmektedir. İşe alındıktan sonra vize başvurusunda bulunabilir ve ülkeye seyahat ettiğinizde de çalışma izni alabilirsiniz. Çalışma izniniz olmadan, vizeniz olsa dahi bu ülkede yasal olarak çalışamazsınız.

Yunanistan çalışma vizesi gerekli evraklar listesi de aşağıda yer aldığı gibidir:

 • Geçerliliği olan bir pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfusa kayıt
 • Çalışacak olan kişinin mesleki yeterlilik belgeleri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Daha önce çalıştığı işler
 • Yunanistan’da çalışacağı kurum ile yaptığı iş sözleşmesi
 • Yunanistan’da bulunan bu kurumun vergi levhası ve imza sirküleri
 • Nüfus kağıdı fotokopisi
 • Uçak rezervasyon ve konaklama rezervasyon bilgileri
 • Dil yeterlilik sertifikası
 • Yunanistan vize başvuru formu

Yunanistan çalışma vizesi kaç günde çıkar sorusu için verilecek yanıt ise müracaat açıklanma süresinin 15 ila 20 gün sürebileceğidir.

Yunanistan öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Yunanistan vizesi 2023 yılı için bu ülkede eğitim görecek kişiler eğitim programları dahilinde uygun vize türü için müracaatta bulunmalıdır. Bu bağlamda eğer alacağınız eğitim kısa süreli yani 90 günün altında ise o zaman C tipi Yunanistan öğrenci vizesi için müracaat edebilirsiniz.

Ancak üniversite ya da lisans üstü gibi uzun süreli bir eğitim programına dahil olacaksanız o zaman uzun süreli yani D tipi öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Yunanistan öğrenci vizesi gerekli evraklar listesi yukarıda belirtilen vize türlerine göre belgeler açısından farklılık göstermektedir. Ancak her iki vize türü için de en önemli evrak, bu eğitim kurumlarına kabul dilekçesidir. Eğer bu dilekçe olmazsa o zaman Yunanistan öğrenci vizesi alamazsınız.

Yunanistan öğrenci vizesi ne kadar sorusunun yanıtı için de kısa süreli vize türlerinde 60 Euro olarak belirlenen bir ücretlendirmenin geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Yunanistan Vize Ücreti 2023

Yunanistan 2023 yılı için talep edilen vize harç bedelleri, kişilerin başvuracakları vize türüne göre değişiklik gösterecektir. Ancak genel olarak kısa süreli yani C tipi vize türlerindeki Yunanistan vize ücreti 2023 yılı fiyatları aynıdır. Bu fiyatlandırma da 60 Euro olarak belirlenmiştir. Yunanistan D tipi uzun süreli vize fiyatları ise, alınacak olan vizenin çeşidine göre değişiklik gösterecektir.

Yunanistan vizesi için bankada en az ne kadar para olmalı soruşunum yanıtı olarak da eğer seyahatiniz bir hafta olacaksa bunun için 10- 13 bin TL civarında hesabınızda para olmalıdır diyebiliriz.

Yunanistan Vizesi Aile Birleşimi 2023

Yunanistan vizesi 2023 yılı için aile birleşimi başvurusunda bulunacaksanız o zaman yukarıda belirttiğimiz evraklar ile birlikte Yunan Konsoloslukları ya da Yunan Büyükelçiliği’ne müracaat edebilirsiniz. Bu vize ile aile 1. Dereceden yakınlarınızın yanında 90 günden fazla yani 180 güne kadar kalabilirsiniz.

Yunanistan vizesi aile birleşimi 2023 yılı müracaatları yalnızca 1. Dereceden aile üyelerini kapsar. Burada yaşayan 2. Dereceden yakınlar için aile birleşimiz vizesi değil, akraba ziyareti vizesi almanız gerekmektedir.

Yunanistan aile birleşimi vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı olarak da 3 aylık bir süreçten söz edilmektedir.

Yunanistan Çalışma Vizesi 2023

Yunanistan vizesi 2023 yılında bu ülkede çalışacak olan kişiler çalışma vizesi aldıktan sonra mutlaka çalışma izni de almak zorundadırlar. Çalışma vizesi için süre 6 ay ila 12 ay aralığındadır. Yani bu süreç doğrultusunda ülke sınırları içerisinde ikamet edebilirsiniz.

Yunanistan çalışma vizesi 2023 yılı vizesi müracaatları Konsolosluk ve Büyükelçilik üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Yunanistan işçi vizesi nasıl alınır sorusu için de öncelikle bu ülkede bulunan bir kurum tarafından işe alınmış olmanız gerekmektedir.

Yunanistan Eğitim&Erasmus Vizesi 2023

Yunanistan vizesi 2023 yılında bu ülkede uzun ya da kısa süreli eğitim alacaksanız o zaman yukarıda belirttiğimiz vize türlerinden birine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Yunanistan eğitim&erasmus vizesi 2023 yılı kayıtları için daha detaylı bilgileri vize danışmanlık firmalarından alabilirsiniz.

Yunanistan öğrenci vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı için ise 1 hafta ila 20 günlük bir süreçten söz edilebilir.

Yunanistan Vizesi S.S.S

Yunanistan Kapıda Vize 2022 Nedir?

Türkiye bordo pasaport (umuma mahsus pasaport türü) sahibi kişiler kısa süreli Yunanistan seyahatlerinde kapıda vize uygulamasından yararlanabilmektedir Yunan adalarına seyahat eden kişiler günübirlik seyahatlerinde bile kapıda vize sahibi olmalıdır.

Yunanistan 2022 Vize Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan AB üyesi olduğundan Schengen vize bölgesi kriterlerine göre vize ücretini belirlemektedir. Kısa süreli Yunanistan seyahatleri için ödenecek konsolosluk harç ücreti 80 Euro'dur. Bunun yanı sıra vize başvuru merkezi hizmet bedeli ayrıca ödenir.

Yunanistan Vize Evrakları Nelerdir?

Yunanistan vizesi almak isteyen kişilerin hazırlaması gereken başlıca evraklar şunlardır: Pasaport ve renkli fotokopileri, kimlik belgesi fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf, Yunanistan vize başvuru formu, Yunanistan vize başvuru dilekçesi, Konaklama ve ulaşım rezervasyonları belgeleri, Gelir belgeleri ve banka hesap dökümü, Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, Seyahat sağlık sigortası. Bu belgeler dışında seyahat amacına ve vize başvuru sahibinin mesleğine göre ek belgeler talep edilmektedir.

Yunanistan Vize Başvurusu 2022 Nasıl Yapılır?

Yunanistan vizeleri temelde iki türlüdür: Kısa süreli Yunanistan vizeleri ve uzun süreli Yunanistan vizeleri. Kısa süreli Yunanistan vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almak gerekir. Uzun süreli Yunanistan vize başvurularında ise vize başvuru sahibi bizzat Yunanistan dış temsilciliğinden randevu almalıdır.