Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar Yunanistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vize türünü içeren seyahat amacına göre değişebilmektedir.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan vize işlemlerinde Schengen başvuru formunun, vize talep dilekçesinin, davetiyelerin, şirket izin ve görev yazısının, 18 yaşından küçüklerin başvurularında talep edilen muvafakatnamenin, uçak bileti ve otel rezervasyonları, seyahat ve sağlık sigortası hazırlanmalıdır.

Karayolu ile çıkılan seyahatlerde aracın yeşil sigortasının yaptırılması gerekir. Araç ruhsatının ve sürücünün beynelmilel ehliyetinin fotokopilerinin evrak dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Yunanistan Konsolosluğu gerekli durumlarda Türkçe sunulmasına izin verilen bazı belgelerin İngilizce çevirisinin yapılmış hallerini de talep edebilmektedir.

Yunanistan vizesi başvuru işlemlerinde Yunanistan vizesi başvuru formu doldurulması gerekir. Yunanistan vizesi başvuru formu Yunanistan Konsolosluğunun vize başvuru sahibinin seyahat amacı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmasını sağlayan bir formdur.

Yunanistan Schengen vizesi başvuru formunda sunulan verinin Yunanistan vizesi için gerekli evrakların içeriği ile tutarlı olması gerekmektedir. Seyahatlerin tarihleri ve seyahatin amacı gibi önemli detayların yanı sıra pasaport ve kimlik bilgilerinin tutarlılığı, otel rezervasyonlarına dair verilen bilgilerin gerçekliği büyük önem arzeder.

Yunanistan vize talep dilekçelerinde turistik, aile/arkadaş ziyareti ve ticari vize türlerinde yazılacak dilekçeler Yunanistan Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine hitaben İngilizce veya Türkçe olarak yazılabilir.

Vize başvuru sahiplerinin şahsi vize istek dilekçeleri, şirket sahiplerinin ve şirket yetkililerinin turistik vize için izin yazıları, ticari vize için görev yazıları gereklidir. Ev hanımlarının, öğrencilerin ve çalışmayan kişilerin seyahat masraflarını üstelenen sponsorların yazdığı sponsorluk yazılarının yazılması gerekmektedir.

Yunanistan Vizesi Evrakları Hakkında

Yunanistan vize dilekçesinde seyahat tarihlerinin, seyahat amacının ve seyahat masraflarını kimin karşıladığına dair bilgiler yer almalıdır. Dilekçeyi yazan kişinin imzasını taşımalıdır. Yunanistan ticari vize talep dilekçeleri firma antetli kağıda İngilizce yazılır, imza yetkisi olan kişinin kaşe ve imza ile birlikte sunulur.

Yunanistan vizesi için gerekli evraklar evrak hazırlık sürecinde alınan vize randevusunda ibraz edilir. Yunanistan vizesi ile ilgili randevu işlemi Yunanistan Konsolosluğunun akredite ettiği vize başvuru/hizmet merkezlerinde gerçekleşmektedir. Vize başvuru merkezlerinin başvuru sonucu hakkında açıklama yapma yetkisi hiçbir surette yoktur. Yunanistan vizesi başvurusunun sonucuna karar veren yegâne kuruluşlar Yunanistan Büyükelçiliği, Yunanistan Başkonsolosluğu ve Yunanistan Konsolosluğudur.