Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır

yunanistan vizesi nasıl alınır

Yunanistan vizesi başvuru işlemleri Yunanistan’a planlanan seyahatten 3 ay önce yapılabilmektedir. Yunanistan vizesi nasıl alınır sorusu vize işlemlerindeki süreçlerde nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında yanıtlar içerecektir. Yunanistan vizesinin çıkış süresi 4 ila 7 iş günü olduğu için başvurunuzu en geç seyahatinize 1 hafta kala yapabilirsiniz. Ancak Yunanistan Konsolosluğunun ek evrak veya mülakat talebi olduğunda sonuçlanma süresi uzayabilir. Başvurunuzu seyahatinize en geç 10 – 15 gün kala yapmanız tavsiye edilir. Bu süreden daha kısa sürede yapılan başvuruların sonuçlarının seyahat tarihine yetişmeme ihtimali vardır.

Yunanistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan vizesi işlemlerinde pasaportunuzun talep ettiğiniz vize bitiş süresinden sonra 3 ay geçerli olması talep edilmektedir. Eğer pasaportunuzun planlanan seyahatini dönüş tarihinden itibaren 3 ay geçerli değilse başvurunuz kabul edilmez.

Yunanistan Konsolosluğuna yapacağınız Schengen vizesi işlemlerinde, talep dilekçenizde seyahatinizin amacınızla çelişkili bildirimde bulunmamanız gerekmektedir. Öncelikle belirtmek gerekir ki Yunanistan vizesinin sonucuna olduğu gibi uzunluğuna ve süresine karar veren yetkili mercilerdir. Bunlar Yunanistan Konsolosluğu, Yunanistan Ankara Büyükelçiliği ve Yunanistan Başkonsolosluğudur. Yunanistan Fahri Konsolosluklarının ve akredite başvuru merkezlerinin vize sonuç ve süresi hakkında hiçbir karar yetkisi bulunmamaktadır.

Vizenizi uzun süreli alabilmek için bazı şartlara uygun başvuru yapmalısınız ancak bununla birlikte bu şartlara uygun başvuru yapmış olmanız vizenizin uzun süreli verileceği anlamına gelmemektedir.  Eski Schengen vizelerinizin Schengen kurallarına uygun kullanımı, Yunanistan vizesi başvurusundaki evrakların Türkiye’ye geri dönüşünüzü garanti edip etmediği gibi unsurlara dikkat edilmesi tavsiye edilir ancak bu unsurların kısa süreli vize verileceğine veya uzun süreli vize alımında etkili olacağına dair kesin bir veri bulunmamaktadır.

Evrakların eksiksiz ibrazı, vize alınan ülkeden Schengen bölgesine girişin yapılmış olması, finansal dokümanların yeterli olması gereklidir. Önceki seyahatlerde vize bitiş tarihi itibariyle Yunanistan’ın ve Schengen bölgesinin ayrılmış olmak önemlidir ancak vizenin uzun süreli olacağına dair karar sadece Yunanistan Konsolosluğunun inisiyatifindedir. Yunanistan’dan dönüşünüzün taahhüttü niteliğindeki tapu, gayrimenkul belgesi gibi evraklar, şirketinizin alacağınız belgelerin güncelliği, başvuru formunun doğru bilgilerle doldurulması, eski pasaportlardaki Schengen vizesi sayfalarının ibrazı gibi unsurlara dikkat etmek gereklidir. Sağlıkla ilgili durumlarda (hamilelik, hasta bakımı ve benzeri hallerde) veya eğitim sebebiyle Yunanistan’da daha uzun süre kalınması gerekiyorsa uzun süreli vize talebinin doğru evraklarla gerekçelendirilmesi gerekir. Bu bilgiler bilgilendirme amaçlı olup tavsiye niteliği taşımaktadır. Yunanistan Konsolosluğu, vize süresi ile ilgili açıklama yapmama hakkını saklı tutar.

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır S.S.S

Yunanistan Vizesi Nereden Alınır?

Yunanistan vizeleri için başvuru noktası yetkili vize başvuru merkezleridir. Vize başvuru sahibi kısa süreli vizeler için vize başvuru merkezinden randevu almalıdır. Uzun süreli ulusal Yunanistan vizesi için Yunanistan dış temsilcilikleri randevu vermektedir.

Yunanistan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan kısa süreli vizeleri Schengen vize kriterlerine göre belirlenmektedir. Schengen vizesi alabilmek için randevu alınacak yerler yetkili vize başvuru merkezleridir. VFS Global Schengen vize başvurularının yapıldığı yetkili vize başvuru merkezidir.

Yunanistan Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Transit Vizesi kısa süreli Schengen vize kategorisine girmektedir. Vize başvuru sahibi yetkili vize başvuru merkezi VFS Global üzerinden randevu alarak işlemlerini başlatabilir.

Yunanistan Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Kapı vizesi sınır kapılarında alınabilen bir vize türüdür. Yunanistan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 1 Mayıs-30 Eylül tarihleri arasında Yunan adaları da dahil olmak üzere Yunanistan kapı vizesi alabilir.

Yunanistan Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan Turist Vizesi Schengen C tipi vize türüdür, bu vize türü 180 gün içinde 90 gün Yunanistan’a kalabilmeyi sağlar. Schengen C tipi vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezi VFS Global randevusu ile alınabilir.

Yunanistan vize ücret bilgisine ulaşınız.