Yunanistan Vizesi

Yunanistan’a seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından umuma mahsus pasaport hamili olanlar, Schengen vizesine sahip değiller ise Yunanistan vizesi almak zorundadırlar. Schengen vizesi sahipleri ise vizelerinin süresi var ise Yunanistan Vizesi almadan Yunanistan’a giriş yapabilmektedir.

Yunanistan hem Avrupa Birliği hem de Schengen topluluğuna üye olduğu için vize alırken Schengen prosedürlerine dikkat edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından diplomatik, hususi ve hizmet pasaport hamili olanlar 6 ay içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile Yunanistan Vizesi almadan Yunanistan’a giriş yapabilmektedir. Yunanistan ve Türkiye arasında yapılan vize anlaşmasına göre, en fazla 90 günlük Yunanistan seyahati yapacak olan bordo pasaport sahipleri, seyahat öncesinde Schengen vizesi almalıdır.

Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan Vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturma iznine sahip olan üçüncü ülke vatandaşları, ikamet ettikleri ilin bağlı olduğu Yunanistan Konsolosluğu aracılığı ile işlemlerini yürütmektedir. Yunanistan, ülkesini temsil etmesi ve Türkiye’deki Yunanistan vatandaşlarının haklarını koruması için temsilcilikler açmıştır.

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ve Yunanistan Ankara Büyükelçiliğine bağlı olarak hizmet veren Yunanistan Fahri Konsoloslukları bulunmaktadır. Yunanistan Konsoloslukları tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ve akredite seyahat acenteleri aracılığı ile Yunanistan Vizesi başvurusu yapılabilir. Bunun için öncelikle randevu alınmalıdır.

Yunanistan vize işlemleri için ikamet edilen ilin bağlı olduğu Yunanistan Konsolosluğu, vize başvurularını direkt olarak kabul ediyor ise gerekli belgeler hazırlanarak konsolosluğa başvuru yapılır. Ancak Yunanistan Konsolosluğu başvuruyu direkt kabul etmez ise konsolosluk tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Yunanistan Vizesi Konsolosluk Görev Bölgesi

İstanbul’da bulunan ve Konsolosluk tarafından yetkilendirilen Kosmos vize hizmetleri üzerinden Yunanistan Vizesi başvurusu yapması gereken iller şunlardır: İstanbul, Bartın, Bolu, Bayburt, Artvin, Düzce, Çanakkale, Giresun, Karabük, Gümüşhane, Kocaeli, Kastamonu, Rize, Ordu, Sakarya, Sinop, Samsun, Yalova, Trabzon ve Zonguldak.

İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvuru sahiplerine kolaylık sağlamak için vize başvurularının toplanma işlemini Kosmos Vize firmasına vermiştir. Bursa’da ikamet edenler için de VFS Global firması bu konuda yardımcı olmaktadır.

İzmir, Gaziantep, Ankara, Bodrum, Marmaris, Edirne, Antalya ve Bursa illerinde ve çevre illerde ikamet eden vatandaşların vize başvurularını toplama işlemi, Yunanistan Konsolosluğu tarafından VFS Global şirketine verilmiştir.

Alternatif olarak Yunanistan Vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları, randevu alarak Başkonsolosluğun ya da Büyükelçiliğin Konsolosluk ofisine gelebilirler. Yunanistan Konsolosluğu, haftada bir gün Konsolosluktan direk başvuru kabul etmektedir.

Yunanistan vizesi nasıl alınır

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar

Yunanistan seyahati planı yapan bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat amacına göre vize türünü belirlemesi gerekir. Vize türlerine göre hazırlanması gereken belgeler de değişmektedir. Ayrıca meslek türüne göre de belgeler değişebilmektedir. Öncelikle seyahatin amacı net olarak belirlenmelidir. Buna göre istenen belgeler eksiksiz olarak hazırlanır. Belgelerde herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda vize başvurusu reddedilebilmektedir. Bu durumları yaşamamak için vize merkezlerinden yardım almak önemlidir.

Yunanistan Pasaport ve Geçerlilik Kriterleri

Vize başvurusunda bulunan vatandaşlardan istenen pasaportun, Yunanistan seyahatinin bitimi itibari ile en az 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekir. Vizenin alınması sonrasında pasaporta giriş – çıkış kaşelerinin vurulması için en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir.

Pasaportun verildiği ilk tarihin 10 yıldan eski olmaması önemlidir. Pasaportunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti giriş – çıkış damgası olan kişilerin Yunanistan vize başvuruları reddedilmektedir. Bu nedenle bu kişilerin yeni pasaport almaları gerekir.

E – devlet sistemi üzerinden başvuru sahibine ait yurda giriş – çıkış belgesinin alınması gerekmektedir. Bu belgede barkod bulunması zorunludur. Ayrıca Emniyet Müdürlüğünden alınan Pasaport Protokol Belgesinin de alınması gerekmektedir.

Yunanistan Vize Başvuru Formu

Yunanistan Konsolosluğunun web sitesinde verilen Yunanistan Schengen Vize Başvuru Formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Yunanistan Konsolosluğunun en çok önem verdiği belgelerin başında vize başvuru formu gelmektedir.

Resmi bir belge olan vize başvuru formunun istenen kriterlerde doldurulması gerekir. Vize başvuru sahibinin hakkında kapsamlı bilgilere ulaşmayı sağlayan vize başvuru formunda istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Vize başvuru formunda verilen bütün bilgilerin belgeler ile desteklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurusu geri çevrilir. 18 yaşından küçük olan kişiler için doldurulan vize başvuru formunun, başvuru sahibinin annesi ya da babası tarafından imzalanması gerekmektedir.

Yunanistan Vize Talep Dilekçesi

Önemli olan başvuru belgelerinden bir diğeri de vize talep dilekçesidir. Vize talep dilekçesi, Yunanistan Konsolosluğuna hitaben yazılmalıdır. Eğer başvuru sahibi çalışan ya da işyeri sahibi ise vize talep dilekçesinin şirketin antetli kağıdına yazılması ve imzalanıp kaşelenerek sunulması gerekir.

Vize talep dilekçesinde, başvuru sahibinin Yunanistan seyahatinin amacını, seyahat tarihlerini, seyahatin masraflarını karşılayacak sponsoru ve seyahat sonunda Yunanistan’ı terk edeceğini açık bir şekilde belirtmesi gerekir. Vize talep dilekçesinde verilen bilgilerin tamamen doğru olması gerekir. Yunanistan Konsolosluğu, vize amacını tam olarak anlayamadığı zaman başvuruyu geri çevirmektedir.

Biyometrik Bilgi Beyanı

25 Eylül 2014 tarihinden sonra yapılacak olan Schengen ve Yunanistan vize işlemleri için biyometrik bilgilerin ibraz edilmesi zorunludur. Bu sayede başvuru sahiplerinin elektronik imzaları, parmak izleri ve biyometrik fotoğraf çekimleri tamamlanmaktadır. Bu işlemlerden sonra başvuru sahiplerinin pasaportuna VIS ibaresi eklenir ve bu ibareden sonra 5 yıl boyunca biyometrik bilgi vermekten muaf olurlar. Ancak bazen istisnai durumlarda vize başvuru merkezi ya da Yunanistan Konsolosluğu yeniden biyometrik bilgi talebinde bulunabilmektedir.

Yunanistan Vizesi İçin İstenen Diğer Evraklar

 • Mevcut bulunan pasaportun resimli olan ilk sayfası ile işlenmiş bütün sayfalarının fotokopisi
 • Var ise eski pasaportun son 3 yıllık Schengen vize fotokopileri ile giriş – çıkış kaşelerinin fotokopisi
 • Seyahat süresinin tamamını kapsayan ve en az 30 bin Euro veya 50 bin Dolar teminat limiti olan sağlık sigortası ( Sağlık sigortasının Schengen ülkelerinde geçerli olması gerekir. )
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 tane biyometrik fotoğraf ( Fotoğrafın arka fonu beyaz ve boyutu 35 x 45 ölçülerine uygun olmalıdır. )
 • Yunanistan’a gidiş – dönüş seyahat biletlerinin rezervasyon bilgileri
 • Seyahat özel araç ile yapılacak ise aracın ruhsatının fotokopisi, otel rezervasyonları ve yolcuların tamamının listesi
 • Turla Yunanistan’a gidilecek ise ulaşımın yapılacağı aracın sigortası ve ruhsatı, aracın B2 belgesi, şoförün sürücü belgesi ile geçerli olan vize belgelerinin fotokopileri
 • Sigortalı çalışanların son 3 aylık maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü, işe giriş belgesi, işyerinin güncel ticaret odası kaydı
 • Başvuru sahibi kamu görevlisi ise çalışılan resmi kurumun antetli kağıdına yazılan vize talep dilekçesi
 • Başvuru sahibi şirket sahibi ise şirketin bütün güncel evrakları
 • Başvuru sahibi ev hanımı ise masrafların eşi tarafından karşılanacağını gösteren belge ve evlilik cüzdanının fotokopisi
 • Son 3 aylık banka hesap özeti belgesi ve bankanın imza sirküleri

İstenen belgeler hazırlandıktan sonra Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile gerekli başvuru yapılır. Vize türüne göre Yunanistan vize ücreti değişmektedir. İşlemler eksiksiz olarak tamamlanır ise 4 – 15 iş günü içerisinde vize başvurusu sonuçlandırılmaktadır. Ancak belgelerde eksiklik olması durumunda süre uzayabilir. Bu durumda seyahatte aksaklık yaşanmaması için başvuruların seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapılması önerilir.

Yunanistan Vizesi S.S.S

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Yunanistan kısa süreli Schengen vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almak gerekir. Seyahat amacına göre başvurulan vize türlerindeki gerekli evraklar hatasız ve eksiksiz tamamlanmalıdır. Uzun süreli Yunanistan Ulusal vizesi almak için Yunanistan konsolosluklarına bizzat randevu alınmalıdır.

Yunanistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan vizesi temel evrakları şunlardır: Pasaport ve pasaport renkli fotokopileri Kimlik belgeleri renkli fotokopileri Yunanistan vize başvuru formu Yunanistan vize başvuru dilekçesi Gelir belgeleri ve imzalı, kaşeli banka hesap dökümü Otel rezervasyonları Seyahat sağlık sigorta poliçesi Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği 2 tane biyometrik fotoğraf

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan kısa süreli vize başvurularının sonuçlanma süresi genelde 5 iş günüdür. Bu süre eksik ve hatalı başvurularda uzayabilir, uzun süreli vize başvurularında vize sonuçları bir aya yakın sürmektedir.

Yunanistan Vizesi Ne Kadar?

Yunanistan kısa süreli vize türlerinde konsolosluk harç ücreti 80 Euro, vize başvuru merkezi hizmet bedeli 30 Euro'dur.

Yunanistan Vizesi Başvuru Nereye Yapılır?

Kısa süreli Yunanistan vizeleri için başvurular yetkili vize başvuru merkezlerine, uzun süreli Yunanistan vizeleri için başvurular şahsen Yunanistan konsolosluklarına yapılır.

Yunanistan vize ücretleri için sayfamızı ziyaret ediniz.