Yunanistan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi

Yunanistan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi

Yunanistan’ı ziyaret etmeyi düşünen Türk vatandaşları arasından umuma mahsus ( bordo ) pasaport sahibi olan kişiler, Schengen vizeleri yok ise Yunanistan’a giriş yapabilmek için Yunanistan Aile Arkadaş vizesi almaları gerekir. Schengen vizesi olan ve vize geçerlilik süresi bitmemiş kişiler, Schengen vizeleri ile Yunanistan’a giriş yapabilirler.

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport hamili Türk vatandaşları ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan Yunanistan seyahatlerinde Yunanistan vizesi almak zorunda değildirler. Yunanistan’a yapılacak olan seyahatler için alınması gereken vize başvurularının, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğuna ya da Yunanistan Ankara Büyükelçiliğine yapılması gerekir.

Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize merkezleri ve akredite seyahat acenteleri, Yunanistan vize işlemleri sürecinde sizlere yardımcı olmaktadır. Vize başvuru sürecini takip eden bu kurumların vize onaylanma konusunda herhangi bir etkisi yoktur. Bu konudaki tek karar mercileri, Yunanistan Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğudur.
Yunanistan’a yapılacak olan seyahatin amacına göre alınması gereken vize türü değişmektedir. Belirlenen vize türüne göre hazırlanması istenen evraklar da farklılık gösterir. Bu nedenle ilk olarak Yunanistan seyahatinin temel nedeni belirlenmelidir. Yanlış vize türüne yanlış evraklar ile yapılan vize başvuruları reddedilmektedir.

Yunanistan’da ikamet eden aile bireylerini, arkadaşlarını ya da akrabalarını ziyaret etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Yunanistan aile arkadaş ziyaret vizesi almaları gerekir. Hususi, diplomatik ve hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 6 ay içerisinde 90 gün aşmayan seyahatleri için vize muafiyetine tabidirler.

Yunanistan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi İşlemleri Hakkında

Schengen bölgesine dâhil olan Yunanistan’a seyahat ederken, Schengen vize prosedürlerine uygun işlemler yapılması gerekir. Pasaportunda geçerlilik süresini koruyan Schengen vizesi olan Türk vatandaşları, yeni bir vize almadan Yunanistan’a giriş yapabilirler. Pasaportunda geçerli olan bir Schengen vizesi olmayan Türk vatandaşları ise yakınlarını ziyaret edeceklerinde Yunanistan aile arkadaş ziyaret vizesi almalıdırlar. Alınan bu vize, Yunanistan Schengen vizesi yerine geçmektedir.

Alınan Yunanistan aile arkadaş ziyareti vizesi, kişiye 90 günlük konaklama fırsatı sunmaktadır. Yunanistan’dan sonra farklı Schengen ülkelerine seyahat etmeyi planlayan kişiler, aldıkları vize ile yeni bir vize almalarına gerek kalmadan seyahatlerini sürdürebilirler. Ancak ilk olarak Yunanistan’a giriş yapmak zorunludur.

Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesinde Türk vatandaşlarının yoğun olması nedeni ile Yunanistan arkadaş ziyareti vizesi ve aile ziyareti vizesi için büyük talep görülmektedir. Yunanistan aile arkadaş ziyaret vizesi kapsamında istenen belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması, vize başvuru sonucunu doğrudan etkilemektedir.

Vize türüne ve meslek bilgisine göre hazırlanacak olan evraklar değişmektedir. Ancak meslek fark etmeksizin Yunanistan aile – arkadaş ziyareti vizesi için en önemli belge, Yunanistan’da ikamet eden yakınınızdan gelen davetiyenin aslıdır. Bu belge ibraz edilmediği sürece Yunanistan Konsolosluğu Yunanistan aile – arkadaş ziyareti vizesi başvurunuzu reddeder.

Seyahat amacının yanlış belirtilmesi, verilen bilgilerin belgeler ile desteklenmemesi, eksik ya da sahte belgelerin verilmesi gibi durumlar nedeni ile Yunanistan aile – arkadaş ziyareti vize başvurunuz olumsuz sonuçlanır. İlk kez Schengen vizesi alacak olan kişilerin biyometrik parmak izi vermesi gerekecektir. Verilen parmak izi 5 yıl süre boyunca geçerli olacak ve bir başka vize başvurusunda parmak izi aranmayacaktır.

yunanistan aile arkadaş ziyareti vizesi nedir

Yunanistan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi Başvurusu Gereken Evraklar

Yunanistan aile arkadaş ziyaret vizesi seyahat edecek olan bordo pasaport sahiplerinin öncelikle istenen evrakları hazırlaması gerekir. Evraklarda eksiklik görüldüğü zaman Yunanistan Konsolosluğu tarafından ek evrak talebi yapılabilmektedir. Bu da vizenin çıkış süresini uzatacağı için seyahatinizin aksamasına neden olur. Bu yüzden Yunanistan Konsolosluğu’nca yetkilendirilmiş olan vize merkezlerinden bu süreçte yardım almanız, işlemlerinizin daha kolay ilerlemesini sağlar.

Vize Başvuru Formu

Yunanistan aile – arkadaş ziyareti vizesi için yapılacak olan vize başvurusunda temel evraklardan ilki vize başvuru formudur. Vize başvuru formu ile başvuru sahibi hakkında geniş bilgiler edinilmektedir. Bu nedenle istenen her bilginin doğru ve eksiksiz olarak doldurulmasına dikkat edilmesi gerekir. Yunanistan Konsolosluğuna ibraz edilecek olan vize başvuru formundaki bütün bilgilerin belgeler ile desteklenmesi de önemlidir.

Pasaport

Pasaportun 10 yıldan eski olmamasına ve yıpranmamış olmasına dikkat edilmelidir. Yunanistan vizesinin işlenebilmesi için pasaportta en az iki sayfanın boş olması gerekir. Yunanistan aile arkadaş ziyaret vizesi için yapılan başvuru tarihinden sonra pasaportun en az 3 ay daha geçerliliğinin olması istenir.

İstenen prosedürlere uymayan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Pasaportta kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfanın fotokopisi ile geçmiş dönemdeki Schengen vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopilerinin ibraz edilmesi gerekir.

Fotoğraf

Yunanistan aile arkadaş ziyaret vizesi için alınacak olan vize başvurusunda son 6 ay içerisinde çekilmiş olan arka fonu beyaz 2 tane fotoğraf istenir. Fotoğrafın boyutları 35 x 45 mm olmalıdır. Ayrıca biyometrik fotoğrafın arka fonunun da beyaz olması önemlidir.

Davetiye

 • Yunanistan’da bulunan akraba ya da arkadaştan gelen davet mektubunun aslı ibraz edilmelidir. Bu belgenin belediyeden onaylı olması gerekir. Ayrıca davetiye mektubu ile beraber davet sahibinin pasaport fotokopisi, kira kontratı ve banka hesap döküm belgesi de istenir.
 • Yunanistan seyahatinin hangi ulaşım yolu ile ne zaman gerçekleşeceğini gösteren bilet rezervasyonu
 • Konaklama rezervasyonu ya da davetiye
 • 30 bin Euro kapsamında tüm seyahati kapsayan seyahat sağlık sigortası
 • Nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Tam vukuatlı bir nüfus kayıt örneği
 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise noterden alınan muvafakatnamenin orijinali
 • Şahsi banka hesabının son 3 aylık hesap hareketleri ( Belgenin banka tarafından kaşelenip imzalanması gerekir. )
 • Seyahatin tüm detaylarını anlatan ve Yunanistan Konsolosluğuna hitaben yazılan vize talep dilekçesi
 • Başvuru sahibi Türk vatandaşı değil ise Türkiye oturum belgesi
 • Başvuruyu yapan kişi şirket sahibi ise şirketin güncel evrakları ve antetli kağıdına yazılmış olan dilekçe
 • Başvuru sahibi çiftçi ise çiftçi kayıt belgesi, son 3 aylık banka hesap cüzdanları
 • Başvuru sahibi çalışan ise son 3 aylık maaş bordrosu, son 3 aylık kişisel hesapların dokümanı, SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü, şirketin güncel evrakları
 • Başvuru sahibi emekli ise emekli maaşını gösteren belge, son 3 aylık kişisel hesap dökümleri, Türkiye ya da Avrupa’daki mal varlıklarının fotokopisi
 • Başvuru sahibi kamu elemanı ise 3 aylık maaş bordrosu, resmi kurumun kimlik kartı ile kopyası ve kurumun antetli kağıdına yazılan vize talep dilekçesi
 • Başvuru sahibi ev hanımı ya da öğrenci ise sponsor olan kişinin son 3 aylık banka hesap dökümü, öğrenci belgesi

Yunanistan Aile Arkadaş Ziyareti Vize Başvurusu

Belgeler hazırlandıktan sonra Yunanistan ziyaret vizesi için başvuru yapılır. Ancak başvuru direkt olarak Yunanistan Konsolosluğuna yapılmıyor. Yunanistan Konsolosluğu’nca yetki sahibi olan vize merkezleri ile hem bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları hem de Türkiye’de oturum izni bulunan yabancı ülke vatandaşları vize başvurularını yapabilirler.

Yunanistan Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan aile – arkadaş ziyareti vize başvurusu 7 – 15 iş günü içerisinde sonuçlanır. Ancak hazırlanan belgelerde eksiklik olması durumunda ek belge istenir ve vizenin onaylanma süresi uzar. Bu nedenle Yunanistan seyahatinden en az 1 ay önce vize başvurusunun yapılması önerilir.

Yunanistan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi S.S.S

Yunanistan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan Aile Arkadaş vizesi temel evrakları şunlardır: Pasaport renkli fotokopileri ve eski Schengen vize fotokopileri Resmi kimlik belgesi fotokopileri İki adet biyometrik fotoğraf Gelir ve banka hesap özeti belgeleri Nüfus kayıt örneği Seyahat sağlık sigortası Otel-konaklama ve ulaşım rezervasyon belgeleri Yunanistan'daki aile veya arkadaş tarafından hazırlanan davetiye

Yunanistan Aile-Arkadaş Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan Aile- Arkadaş Vizesi Schengen C tipi kısa süreli vize türüdür. Schengen C tipi vize ücretleri 80 Euro konsolosluk harç ücreti ve 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli olarak belirlenmiştir.

Yunanistan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli Yunanistan vizeleri genelde 5 iş gününde sonuçlanmaktadır, ancak bu süre 15 iş gününü bulabilir.

Yunanistan vize ücret sayfamızı ziyaret ediniz.