yunanistan ticari vize

Yunanistan Ticari Vize

Yunanistan’da ticari amaçlar, iş toplantıları, fuar ve seminer gibi işle ilgili konular için bulunması gereken bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu seyahati yapabilmeleri için (pasaportlarında kayıtlı ve geçerli bir Schengen vizesi yoksa) Yunanistan Ticari Vize işlemlerine başvurmaları gerekir.

Diplomatik (siyah ya da kırmızı), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaportuna sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise, 180 gün içinde en fazla toplam 90 gün olmak şartı ile yapılacak ticari seyahatler için Yunanistan Ticari vizesi başvurusunun işlemlerinden muaf tutulurlar. Yunanistan ticari vize şartlarına göre; vizeyi yalnızca şirket sahipleri ve şirket çalışanları alabilmektedir. Diğer başvurular kabul edilmez.

Yunanistan Ticari Vize Detayları Nelerdir?

Yunanistan ülkesi de, diğer ülkeler gibi Schengen Bölgesi’ne üye olarak görülmektedir ve bu nedenle ticari amaçlarla seyahat etmek isteyen tüm bireylerin, Yunanistan Schengen vizesi alması zorunludur. Bu vizeyi almaya hak kazanan bireyler, seyahatlerine Yunanistan’dan başlamak şartı ile seyahat sonrası diğer Schengen üyesi ülkelerine de seyahat planlayabilirler. Ancak bu seyahat planlarının önceden belirlenmiş olması gerekir.

Yunanistan için Schengen vizesini almış olan kişiler, ülke içerisinde en fazla 90 gün ikamet edebilmektedir. Ancak bu vizeyi ilk kez almış olan bireylerin, en fazla 1 hafta olacak şekilde, kısa süreli seyahat hakları olacaktır. Konaklama süresi, kişinin diğer vize alımı ve seyahatlerine göre artacak ve en fazla 90 günde kalacaktır. Vizenin kısa sürede bu gün sayısına ulaşması, seyahat sıklığına göre hızlanacaktır.

Aynı zamanda vize türü de bu süreci olumlu anlamda etkiler. Bu nedenle Yunanistan ticari vize başvurusunu gerçekleştiren kişiler, Yunanistan’a sık sık geleceklerini kanıtladıktan sonra, daha uzun süre ikamet etme hakkını da kısa sürede elde edeceklerdir. Yunanistan Ticari Schengen vizesi sayesinde, diğer üye ülkelere de rahatlıkla seyahat edilebilecektir.

Yunanistan ticari vize ücreti

Yunanistan Ticari Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Yunanistan ticari vizesini alabilmek için başvurularına başlamış olan bireylerin, öncelikle vize başvuru formunu temin etmesi ve doğru bilgiler ile doldurması gerekir. Aynı zamanda bu formda yer alacak olan bilgiler, diğer belgelerde yer alan bilgiler ile de uyumlu olmalıdır. Form içerisinde bizzat başvuran kişinin imzası da gerekir.
 • Vize için sunulacak olan tüm belgelerin güncel bilgiler içermesi gerekir. Bu nedenle en son 3 aylık güncel hali ile alınması şartı vardır.
 • Yunanistan ticari vize başvuruları için kullanılacak olan pasaportlar, 10 seneden eski olmamalıdır. Aynı zamanda pasaport üzerinde vize işlemlerinin yer alabilmesi için en az 2 adet sayfası boş olmalı ve vize başvuru tarihinden itibaren olacak şekilde en az 3 ay geçerliliğini korumalıdır.
 • Ticari vize için aynı zamanda Yunanistan’da görüşülecek olan firmadan bir davetiye gelmesi gerekir. Bu davetiyede mutlaka iş detayları yer almalı, davetiyenin altı firma tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.
 • Ticari vizeye başvuran kişilerin eğer eski pasaportları da varsa, bunların da fotokopileri imza ile birlikte temin edilmeli ve belgeler arasında sunulmalıdır.
 • Yunanistan ticari vize başvurusunda bulunan kişiler arasında bordo pasaport sahibi olanlar, aldıkları diğer Schengen vizesi işlemlerinin de fotokopilerini eksiksiz şekilde göndermelidir.
 • Ticari amaçlar ile Yunanistan seyahati gerçekleştirecek olan bireylerin, seyahat türünü belge ile sunması gerekir. (Uçak, otobüs vs.) Bilet detayları mutlaka yer almalıdır.
 • 18 yaşından daha küçük olan bireylerin başvuruları için mutlaka ebeveyn iznini gösteren belgeler yer almalı ve hem annenin hem de babanın imzası olmalıdır.
 • Yunanistan Ticari vizesi başvurusu yapmakta olan kişilerin, Yunanistan’da nerede ve hangi imkanlarla konaklayacağını belirten belgeleri de sunması gerekir.
 • Türkiye’de ikamet eden ancak TC vatandaşı olmayan kişilerin, Türkiye’de oturum iznini kanıtlayacak olan ‘Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi’ belgesini de göndermesi zorunludur.

Çalışan Bireylerin Yunanistan Ticari Vizesini Almak İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

 • Şirkete ait antetli kağıda yazılmak şartı ile çalışan kişinin işteki pozisyonu, işe başlama tarihi, maaş bilgileri, görevli olduğu süreyi ve seyahat dönüşü işine devam edeceği bilgilerini kanıtlayan işveren mektubunun gönderilmesi zorunludur.
 • Ticaret Sicil Gazetesinin bir adet fotokopisi,
 • Vergi levhası ve İmza sirkülerleri ile birlikte, SGK kayıt belgesi ve hizmet dökümü gönderilmelidir.
 • Güncel Ticaret Odası kaydı varsa bu belge de yer almalıdır.
 • Son 3 ayı kapsayacak şekilde maaş bordroları ve kişisel banka hesabı bilgileri gönderilmelidir.

Şirket Sahibi Olan Bireylerin Yunanistan Ticari Vizesini Almak İçin Hazırlaması Gereken Belgeler

 • Vergi levhası ve İmza sirkülerini gösteren belgeler.
 • Güncel Ticaret Odası kaydını gösteren imzalı belge.
 • Son 3 ayı kapsayacak şekilde, kişisel banka hesabı bilgileri.
 • Şirkete ait antetli kağıda yazılma şartı ile hazırlanan dilekçe.
 • Ticaret Sicil Gazetesinin bir adet fotokopisi.
 • Var olan mal varlıklarının tapu bilgilerini gösteren belgeler.

Yunanistan Ticari Vizesi İçin Başvuru İşlemleri

Kişinin bizzat gerçekleştirmek zorunda olduğu ticari vize başvuruları ile yalnızca Yunanistan Başkonsolosluğu ya da Yunanistan Büyükelçiliği’nin yetki verdiği makamlar ilgilenmektedir. Ancak başvuruların değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması işlemlerinin yetkisi yalnızca konsolosluk ve büyükelçilikte yer alır. Planlanmakta olan seyahat tarihine göre en fazla 3 ay önceden başvurmak mümkündür.

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin Yunanistan Ticari Vizesi

Türkiye’de yaşamakta olan ancak Yunanistan ticari vizesi alması gereken üçüncü ülke vatandaşlarının, belgeler arasında mutlaka oturum izni belgesini de bulundurması gerekir. Bu belgenin olmadığı başvurular kesinlikle kabul edilmez.

Yunanistan Ticari Vize Başvurusu İçin Parmak İzi (Biyometri) İşlemi

Yunanistan için ticari vize başvurusunda bulunan ve süreci devam ettiren tüm bireylerin aynı zamanda Vize Bilgi Sistemi (Visa Information System-VIS) üzerinden parmak izi taraması yaptırması gerekmektedir. Bu sistem ile konsolosluk tarafından biyometrik bilgiler temin edilecektir. İlk kez 2011 Ekim tarihinde başlanan bu uygulama, bugün neredeyse tüm Avrupa ülkelerinde uygulanmaktadır. Kimlik sahteciliğinin önüne geçilmesi amacıyla başlatılmıştır.

 • Genellikle 10 parmağın birden izi alınır. Ancak herhangi bir fiziksel engel sonucu, alınabilecek en fazla parmak sayısının izi temin edilir. Fiziksel engeli kanıtlamakta olan tıbbi raporun getirilmesi zorunludur. Bununla birlikte eğer fiziksel engel geçici ise, bir sonraki vize işlemlerinde mutlaka parmak izi taraması yaptırılmalıdır. Parmak üzerinde herhangi bir süs ya da kına gibi işlemler yer almamalıdır.
 • Hükümet ya da ülke liderleri, krallar ve diğer yöneticiler davetiye ile birlikte gerçekleştirecekleri ticari seyahatler için, aileleri ile birlikte parmak izi tarama işleminden muaf tutulurlar.

Yunanistan Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan ticari vizesinin işlemlerine dair sonuçlar, 7 ile 15 iş günü içerisinde gelmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin hem Yunanistan hem de Türkiye resmi tatillerine dikkat ederek hareket etmesi beklenir. Aynı zamanda konsolosluk gerekli görürse, ek belgelerin talebinde de bulunabilir. Ek belgeler de sonuçlanma süresinin uzamasına neden olacaktır. Ticari vize için yapılması gereken ödemeler de bizzat konsolosluktan öğrenilmelidir. Ödemelerin belirlenen tarihte gerçekleştirilmemesi, vize başvurusunun aksamasına ya da ret cevabı almasına neden olabilir.

Yunanistan Ticari Vize S.S.S

Yunanistan Ticari Vize Ücreti Ne Kadar?

Yunanistan ticari vize ücreti için ödenmesi gereken bedel 80 Euro konsolosluk harç ücreti, 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet ücreti ve 30 Euro danışmanlık ücreti olmak üzere 140 Euro'dur.

Yunanistan Ticari Vizesi Davetiye Örneği Nasıldır?

Yunanistan'da iş ortaklığı yapılacak firmanın antetli kağıdına bir davetiye hazırlanmalıdır. Davetiyede davet edilen kişinin kimlik belgeleri ve iş unvanları yazılmalıdır. İş gezisinin ne amaçla yapılacağı mutlaka belirtilmelidir,, seyahat tarihleri ve iş etkinlikleri belirtilmelidir. Davet mektubu şirketin yetkili kişisi tarafından imzalanmalı ve kaşelenmelidir.

Yunanistan Ticari Vizesi Dilekçe Örneği Nasıldır?

Yunanistan Ticari vizesi için verilen dilekçede geziyi yapacak kişinin kimlik bilgileri, iş yerindeki görevi ve yetkileri belirtilmelidir. Ticari gezi tarihleri ve gezi etkinlikleri belirtilmelidir.

Yunanistan vize ücret sayfamızı ziyaret ediniz.