yunanistan transit vize

Yunanistan Transit Vize

Bordo pasaportu bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, eğer pasaportlarında Schengen vizesi bulunmuyorsa, Yunanistan’ı transit geçerek başka ülkelere seyahat etmek için, Yunanistan transit vize başvurusu yapmak zorundadırlar.

Yunanistan Transit vizesi işlemlerinden muaf tutulan pasaport sahipleri ise, Siyah/ Kırmızı Diplomatik pasaport, Yeşil Hususi pasaport ve Gri Hizmet pasaportlu Türkiye vatandaşlarıdır.

Yunanistan Transit Vizesi Özellikleri

İki şekilde verilen Yunanistan transit vize seçeneği vardır. Başvuru işlemlerinde bulunurken, ülke üzerinden çok girişli geçiş yapacaksanız Multi, 2 girişli geçiş yapacaksanız 2 girişli Yunanistan transit vize başvurusunda bulunmayı tercih edebilirsiniz. 6 yıllık ve 1 yıllık olmak üzere 2 şekilde verilen Yunanistan Transit Vize vardır. Yunanistan seyahatinin ne kadar süreceğini hesap ederek, Yunanistan Transit Vizesine başvuru yapmak gerekir. Yunanistan Transit Vize başvurusunda kullanılacak pasaportun geçerlilik süresi, Yunanistan Transit Vize başvurusundaki en önemli etkendir. Pasaportun, seyahatin bitiminden itibaren 3 ay daha geçerli olması gerekir.

Yunanistan Transit Vizesi Gerekli Olan Belgeler

Pasaport: Pasaportun, vizenin bitiminden itibaren 3 ay daha geçerli olması ve 10 yıldan eski olmaması gerekir. Yunanistan Transit vize başvurusunda kullanılacak pasaportta, vizenin sayfalara işlenebilmesi için en az 2 tane sayfanın boş olması gerekir. Yunanistan Transit Vizesi Başvuru Formu: Eksiksiz ve doğru bir şekilde formu doldurmak, vize başvurusu için oldukça önemlidir.18 yaşını doldurmamış çocukların formları, anne ve babaları tarafından mutlaka imzalanmalıdır.

Biyometrik fotoğraf: 2 adet, son 3 yıl içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf, başvuru esnasında bulunmalıdır. Seyahat Belgeleri: Kendi aracı ile seyahat edecek olanlar, seyahati kendi aracı ile gerçekleştireceğini ilişkin dilekçe, ehliyet ve ruhsat fotokopisi ibraz etmelidir. Otobüs ve trenle gidecek olanlar; Yunanistan’a ilk giriş tarihini ve çıkış tarihini belirten rezervasyon belgelerini ibraz etmek zorundadırlar.

Seyahat Sigortası: Seyahat süresini kapsayan 30 bin Euro taahhütlü seyahat sağlık sigortası yaptırmak, Yunanistan’a yapılacak tüm vize başvurularında gereklidir. Seyahat sağlık sigortası, seyahatin başlangıç tarihinden itibaren başlaması gerekir. Sigorta tutarı, her yaşa göre farklı olabilir. Eski Vize Fotokopisi: Yunanistan Schengen vizesi, son üç yıl içinde alınmışsa, vizenin A4 kağıdına çekilmiş bir kopyasının bulunması gerekir.

Gelir Belgeleri: Maaş bordroları, banka hesap dökümü ve SGK hizmet dökümü gibi evrakları ibraz ederek, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına dair belgeler sunulmalıdır.

Yunanistan transit vize ücreti

Yunanistan Transit Vize Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yunanistan Transit vizesi, kısa süreli vize özelliğindedir. Yunanistan Konsolosluğu tarafından kabul edilen, doğrudan yapılan Yunanistan Transit vize başvuruları olmaktadır. Bu nedenle, Türkiye Cumhuriyeti ve Türkiye’de oturum iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları, Yunanistan Turistik vizesi başvurusunda bulunmak isterlerse, Yunanistan Transit vize başvurularını aracı kurumlara yapmaları gerekmektedir.

Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetki verilen Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm ve Seyahat Acenteleri aracılığıyla da, Yunanistan Transit vize başvuruları yapılabilmektedir. Yunanistan Transit vize almak için başvurularınızı, Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetki verilen kuruluşlar ve Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm ve Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapabilmektedir.

Şu an için savaş statüsünde bulunan Irak ve Suriye vatandaşları, Yunanistan Transit vizesine başvuru yapmak istedikleri zaman, vize başvuru işlemlerini bizzat Yunanistan Konsolosluğu’na yapmalıdır.

Şoförler İçin Yunanistan Vizesi Evrakları

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, 2 tane boş sayfası olan ve dönüş tarihinden sonraki 6 aydan fazla geçerliliği olan.
 • Yunanistan Schengen vize başvuru formu: Başvuru belgelerindeki bilgilerin doğruluğunu kanıtlar şekilde eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: son 3 ay içinde çekilmiş, 35X45 mm çapında, 2 adet, arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.
 • Vize Talep Dilekçesi: Seyahatin amacı, seyahatin tarihi, seyahatin sponsoru, vize süresini ihlal etmeden ülkeden ayrılacağına dair beyan cümlesini gösteren, şirketin antetli kağıdına yazılmış, Yunanistan Konsolosluğu’na arz edilmek üzere Türkçe hazırlanmış vize talep dilekçesi.
 • Şirketin İmza Sirküleri: Antetli kağıda basılmış, şirket yetkilisinin imzasını taşıyan belge olmalıdır.
 • Vergi Levhası Fotokopisi: Şu anki seneden 1 yıl önceki senenin vergi ödemelerine ilişkin bilgilerin göründüğü belge olmalıdır.
 • Faaliyet belgesi fotokopisi: Son 3 yılı göstermesi gerekir.
 • Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi: Unvan ve isim değişikliğine ilişkin bilgiler bulunmalıdır.
 • Kimlik Kartı Fotokopisi,
 • Sürücü ehliyeti,
 • SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesini gösteren belge,
 • Daha önceden Schengen-ülkelerine yapılmış seferler hakkında bizzat imzalanmış olan beyanname,
 • İkamet adresinin de bulunduğu nüfus kayıt örneği,
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Uluslararası geçerliliği olan, en az 30 bin Euro teminatlı, vizeyi alacak olan kişinin seyahat süresini kapsayacak şekilde olmalıdır.

Kişi İşveren İse:

 • Çalışma ilişkisinin teyidi, araç plakası, Yunanistan’daki sözleşme partnerlerine ait bilgi, TC. Kimlik numarası, varsa emekli tahsis numarası, planlanan giriş ve çıkış tarihlerini içeren T.C. İşveren belgesi.
 • CMR/CARNET TIR belgeleri,
 • C2 nakliye izni,
 • Araç ruhsatı,
 • SGK hizmet dökümü,
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Uluslararası geçerliliğe dayanan, en az 30 bin Euro teminatlı, vizeyi alacak olan kişinin seyahat süresini kapsayacak şekilde olmalıdır.

Kaptanlar İçin Gerekli Olan Yunanistan Vizesi Belgeleri

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan ve dönüş tarihinden sonraki 6 aydan fazla geçerliliği olan.
 • Yunanistan Schengen vize başvuru formu: Başvuru belgelerindeki bilgilerin doğruluğunu kanıtlar şekilde eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: son 3 ay içinde çekilmiş, 35X45 mm çapında, 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • Tekne Belgeleri, Yunanistan Başkonsolosluğu’na hitaben, teknenin sahibi tarafından yazılmış garanti yazısını gösteren belge.
 • Tekne sahibi ile yapılmış sözleşme belgesi, Kaptanın deniz adam pasaportu ve denizcilikle ilgili kart fotokopileri,
 • Seyahatin amacı, tarihleri ve seyahatin sponsor bilgilerinin yer aldığı, kaptan tarafından yazılmış ve imzalanmış olan, Yunanistan Konsolosluğuna hitaben Türkçe vize talep dilekçesi.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Uluslararası geçerliliğe dayanan, en az 30 bin Euro teminatlı, vizeyi alacak olan kişinin seyahat süresini kapsayacak şekilde olmalıdır.
 • Şahsi banka hesap cüzdanı fotokopisi ya da son 3 aya ait banka hesap dökümünü gösteren belge.
 • Son hesap hareketi 15 günden daha eski olmamalı, ayrıca en az 3 bin Lira bakiyesi bulunmalıdır.
 • Hesap dökümünün, banka tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olup, bankanın imza sirküleri eklenmelidir.

Yunanistan Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan transit vizesi başvuruları, genellikle 3 veya 7 gün içerisinde Yunanistan Konsolosluğu tarafından sonuçlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra, vize başvurusunun konsolosluğun yoğun mesai dönemlerine veya Yunanistan ya da Türkiye resmi tatil günlerine denk gelmesi durumunda, bu süreç uzayabilmektedir.

Bu sebeple, Yunanistan Transit vize başvurusu yapacak olanlar, Ramazan bayramı, Kurban Bayramı, Paskalya, Noel veya Yılbaşı gibi, Yunanistan ve Türkiye resmi tatillerine denk gelmeyecek şekilde, vize başvurularını ayarlamaları gerekir.

Yunanistan Transit Vize Başvuru Ücreti

Yunanistan transit vize başvuru ücreti, farklılıklar gösterebilmektedir. Vize harç bedelindeki değişikliğe sebep olan etkenler, Yunanistan’a yapacağınız seyahatin amacı ve Yunanistan’da ikamet sürenizdir. Vize harç bedelinden muaf tutulan kişiler ise, 0-12 yaş arası başvuru sahipleri ve Avrupa Birliği üyesi bir devletin vatandaşı ile evlilik yapan Türkiye vatandaşları ile çocuklarıdır.

Yunanistan Transit Vize S.S.S

Yunanistan Transit Vize Ücreti 2022 Ne Kadar?

Yunanistan Transit Vizesi kısa süreli bir Schengen C tipi vizedir. 2022 yılında Yunanistan Transit Vize ücreti 80 Euro konsolosluk harç bedeline ek olarak 30 Euro vize başvuru hizmet bedeli, 30 Euro danışmanlık ücretinden oluşur.

Yunanistan Transit Vize Nasıl Alınır?

Yunanistan transit vize başvurusu yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır. Gerekli evrakları hazırlayan kişiler VFS Global vize başvuru merkezlerinden randevu alarak vize başvuru işlemini başlatabilir.

Yunanistan Vize Ücretleri sayfamızı ziyaret ediniz.