yunanistan vizesi
Schengen visa (Greece)

Yunanistan Turistik Vize

Komşu ülkelerden biri olan Yunanistan’a herhangi bir amaç ile seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları içerisinden umuma mahsus pasaport sahibi olanlar, Yunanistan’a giriş yapabilmek için Schengen Yunanistan vizesi almalıdırlar. Geçerli Schengen vizesi olan Türk vatandaşları Yunanistan turistik vize almadan Yunanistan’a giriş yapabilirler.

Yunanistan Schengen bölgesinde bulunan ülkelerden biridir. Bu nedenle alınacak olan vizenin Schengen prosedürlerine uygun olması gerekmektedir. Hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içinde 90 günü aşmayan Yunanistan seyahatlerinde Schengen vizesinden muaf tutulurlar. Ancak seyahatler 90 günü aşar ise uzun süreli vize türlerinden birinin alınması gerekir.

Yunanistan’a yapılacak olan seyahatlerin nedenine göre alınması gereken vize türleri de değişmektedir. Seyahatin amacının net olarak belirlenmesi çok önemlidir. Çünkü bu amaca göre alınacak olan vize türü ve hazırlanması gereken belgeler değişmektedir. Belgelerin ve işlemlerin eksik yürütülmesi sonucunda Yunanistan vize başvurusu Yunanistan Konsolosluğu tarafından reddedilir.

Tatil, eğlence ve gezi gibi nedenler ile Yunanistan’a seyahat etmeyi planlayan bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan Turistik Vize işlemleri tamamlaması gerekir. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaport hamili Türk vatandaşları ise seyahatleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmadığı zaman vize almak zorunda değildirler.

Yunanistan Turistik Vize İşlemleri

Yunanistan Schengen Bölgesine üye olan bir ülkedir. Bu nedenle pasaportunda geçerli Schengen vizesi olan Türk vatandaşlarının Yunanistan Turistik Vize başvurusu yapmasına gerek yoktur. Ancak bordo pasaport hamili Türk vatandaşlarının Yunanistan gezisinden önce gerekli vize türü için belgeleri eksiksiz hazırlayarak başvuru yapması zorunludur.

Yunanistan Turistik Vize ile Yunanistan’da 90 günlük konaklama hakkı verilir. Alınan vize Schengen vizesi olduğu için ilk olarak Yunanistan’a giriş yapmak şartı ile tüm Schengen ülkelerine yeniden vize almadan giriş yapabilirsiniz.

İlk defa Yunanistan Turistik Vize alınacak ise 90 günlük süre verilmiyor. Yunanistan Schengen vize süreleri kademeler şeklinde artırılmaktadır. Ayrıca Schengen vize kurallarının ihlal edilip edilmemesine göre sürelerde düzenleme yapılmaktadır. Vize prosedürlerinin ihlal edilmesi durumunda uzun süreli Schengen vizesi başvuruları olumsuz olarak etkilenmektedir.

Tek girişli Yunanistan Turistik Vizesi ile vize süresi boyunca Schengen bölgesine üye olan ülkelere vizesiz giriş yapılmaktadır. Gerekli başvurular direkt olarak Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu ya da Yunanistan Ankara Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilmemektedir.

Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile Yunanistan Turistik Vizesi başvurusu yapılmaktadır. İstisnai durumlarda Yunanistan Konsolosluğu başvuru sahibi ile görüşme talep edebilmektedir.

Yunanistan Turistik Vize başvurusu randevu sistemi ile yapılmaktadır. Yunanistan’a yapılacak seyahatten en az 15 gün öncesinde Yunanistan Turistik Vizesi için randevu alınmalıdır. Hazırlanması gereken evrakların Yunanistan Konsolosluğunun istediği prosedürlere uygun ve güncel olması zorunludur. Başvuru sürecinin de yine istenildiği gibi yürütülmesi önemlidir. Aksi takdirde Yunanistan Turistik Vizesi için yapılan başvuru, Yunanistan Konsolosluğu tarafından reddedilmektedir.

Yunanistan Turistik Vizesi için en önemli aşamalardan biri evrak hazırlama aşamasıdır. Diğer Yunanistan vize türlerinde istenen davetiye, turistik vize için zorunlu değildir. Başvuru sahibinin mesleğine göre hazırlanacak ek belgeler de bulunmaktadır. Vize başvuru sürecinin kesintiye uğramadan yürütülebilmesi için vize merkezleri ile iletişime geçilmelidir.

Yunanistan turistik vize

Yunanistan Turistik Vizesi İçin Gereken Evraklar

Yunanistan’a gezmek, eğlenmek ve tatil amacı ile seyahat edecek olan kişilerin Schengen Yunanistan Turistik Vizesi alması gerekir. Süresi geçerli Schengen vizesi olan kişilerin vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Yunanistan Turistik Vizesi için hazırlanması gereken evraklar, başvuru sahibinin mesleğine göre değişiklik göstermektedir.

Pasaport

Yunanistan seyahatinin bitiş tarihi itibari ile pasaportun en az 3 daha geçerliliği olması gerekir. Pasaportun 10 yıldan eski olmamasına, yırtık ve yıpranmamış olmasına dikkat edilmelidir. Yunanistan Turistik Vizesinin işlenebilmesi için en az 2 sayfanın boş olması gerekir. Başvuru sahibinin daha önceden almış olduğu pasaportu var ise bunun da ibraz edilmesi istenir.

Yunanistan Vize Başvuru Formu

Schengen vize formunun bir benzeridir. Başvuru sahibi ile ilgili kapsamlı bilgiler edinmeyi sağlayan Yunanistan vizesi başvuru formunun eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Formda verilen bilgilerin doğru olması ve belgeler ile desteklenmesi zorunludur. Kişisel bilgiler, seyahat bilgileri ve seyahatin nedeni tam olarak belirtilmelidir. Özellikle seyahatin turistik olacağının vurgusu yapılmalıdır. Aksi takdirde vize başvurusu geri çevrilir. Form doldurulduktan sonra ıslak imzalı olarak ibraz edilir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise imza yerine anne ve babası imza atmalıdır.

Yunanistan Vize Talep Dilekçesi

Yunanistan Turistik Vizesi için en önemli belgelerden biri de vize talep dilekçesidir. Vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasında vize talep dilekçesinin iyi bir şekilde hazırlanması etkilidir. Yunanistan Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçede başvuru sahibinin yapacağı seyahatin bütün detaylarına yer verilmelidir.

Seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağı ve otel – uçak rezervasyon bilgileri de unutulmamalıdır. Vize talep dilekçesi İngilizce ya da Türkçe olarak yazılabilir. Dilekçenin son sayfası ıslak imzalı olarak hazırlanır ve Konsolosluğa sunulur.

Fotoğraf

Yunanistan Turistik Vizesi için kullanılacak olan fotoğrafın Schengen prosedürlerine uyması gerekir. 35 x 45 mm ölçülerinde olması gereken fotoğrafın arka fonunun beyaz olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca fotoğraf daha önce kullanılmamış güncel bir fotoğraf olmalıdır.

Dijital olarak üzerinde oynama yapılan fotoğraflar, Yunanistan Konsolosluğu tarafından kabul edilmez. Yüzün net görünmesini engelleyecek güneş gözlüğü, şapka ya da şal gibi aksesuarlar takılmamalıdır.

Uçak ve Otel Rezervasyon Belgeleri

Yunanistan’a ne ile seyahat edilecek ise rezervasyon bilgilerini gösteren belgelerin ibrazı istenir. Ayrıca Yunanistan’a konaklanacak olan otelin de rezervasyon bilgileri verilmelidir.

Banka Hesap Hareketleri

Yunanistan Turistik Vizesi için kullanılacak olan banka hesabının son 3 aylık hareketlerinin ibraz edilmesi gerekir. Hesapta, Yunanistan seyahat masraflarını karşılayacak ücretin bulunması önemlidir. Banka hesap özeti, bankanın güncel imza sirküleri ile beraber kaşeli ve ıslak imzalı olarak sunulur.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Sunulacak olan kimlik fotokopisinde yer alan bilgiler ile pasaportta yer alan bilgilerin tutarlı olması gerekir. Evlenme ya da boşanma gibi durumlar yaşanmış ise Yunanistan Turistik Vize başvurusu öncesinde evrakların güncellenmesi gerekir.

İşyerine Ait Belgeler

Başvuru sahibinin çalışan ya da işyeri sahibi olması durumunda bazı belgeler istenir. Şirketin antetli kağıdına yazılmış olan yazıda, kişinin şirketteki görevi, seyahat döneminde izinli olduğu ve seyahat detaylı ayrıntılı olarak şirket yetkilisi tarafından yazılır ve ıslak imzalı olarak ibraz edilir. Şirketin güncel resmi evrakları istenir. Evrakların son 3 ay içerisinde alınmış olması önemlidir. Çalışanın son 3 aylık maaş bordrosu, SGK hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi de başvuru dosyasında olmalıdır.

Mesleğe Göre İstenen Diğer Belgeler

Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi ve noterden tasdikli muvafakatname gerekir. Ayrıca seyahat masraflarının karşılanacağını gösteren sponsor bilgileri de istenir. Emekliler, emekli belgesi ve banka hesap özetlerini sunmalıdır. Ev hanımları ise banka hesap özetleri ve sponsor bilgilerini iletmelidir.

Yunanistan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan Turistik Vizesi 4 – 15 iş gününde sonuçlanır. Belgelerde eksiklik olması durumunda süre uzayacağı için Yunanistan Turistik Vizesi başvurularının seyahatten en az 1 ay önce yapılması önerilir.

Yunanistan Turistik Vize S.S.S

Yunanistan Turistik Vize Nedir?

Yunanistan’a gezi amaçlı kısa süreli seyahatler için gerekli vize türü Yunanistan Turistik vizedir. Schengen C tipi vize olan Yunanistan turistik vize 180 gün içinde 90 gün geçerlidir.

Yunanistan Turistik Vize Ücreti Ne Kadar?

2022 yılında Yunanistan vizelerinin ücretleri şu şekildedir:

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Yunanistan Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Yunanistan Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yunanistan turistik vizesi temel evrakları şunlardır:

Pasaport renkli fotokopileri ve eski Schengen vize fotokopileri

Resmi kimlik belgesi fotokopileri

İki adet biyometrik fotoğraf

Gelir ve banka hesap özeti belgeleri

Nüfus kayıt örneği

Seyahat sağlık sigortası

Otel ve ulaşım rezervasyon belgeleri

Yunanistan vize başvuru formu

Yunanistan turistik vize dilekçesi

Yunanistan vize evrakları sayfamızdan geniş bilgi alınız.