yunanistan vize başvuru formu
Schengen visa apply form (Greece)

Yunanistan Vize Başvuru Formu

Yunanistan’a 90 gün süre ile seyahat gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatlerinden önce Yunanistan konsolosluğu, büyükelçiliği ve aracı vize danışmanlık firmaları üzerinden Yunanistan vize başvuru formu doldurularak schengen vizesi alması gerekir. Yetkiler tarafından planlanan seyahat tarihinden 15 gün ile 3 ay öncesinde vize işlemlerinin tamamlanması tavsiye edilmektedir.

Yunanistan konsolosluğu vize işlemlerini salı günleri saat 9.00 ile 13.00 arasında kabul etmektedir. Vatandaşların önceden ilgili irtibat numaraları veya e-mail adresleri üzerinden randevu alıp, evrakları ile başvuruda bulunması gerekir. Yunanistan konsolosluğu Türkiye ve Yunanistan resmi tatilleri haricinde hafta içi her gün açık olup, sadece salı günlerinde vize işlemleriyle ilgili hizmet vermektedir. Bu yüzden vatandaşların tatil planları doğrultusunda, uygun tarih aralığında başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Yunanistan vizesi almak için Türk vatandaşlarının Yunanistan vize başvuru formu ile beraber, konsolosluk tarafından talep edilen belgeleri tamamlayarak başvurularını gerçekleştirmesi gerekir. İlgili evrakların listesine aracı vize danışmanlık firmaları, vize merkezleri ve konsolosluktan ulaşılabilir. Konsolosluğun resmi web sitesinde vize için talep edilen evrakların listesi online olarak yer almaktadır.

Yunanistan Vize Başvuru Formu Hakkında Detaylı Bilgiler

Ege’de bulunan Yunan adalarına yapılacak ziyaretlerde Türk vatandaşları 15 güne kadar olan seyahatleri için kapıda vize uygulamasından yararlanma hakkına sahiptirler. Kapıda vize uygulamasından yararlanma koşulları ve ödenecek ücretler ilgili kurumların resmi kaynaklarında yer almaktadır. Türk vatandaşları Yunan adalarına belirli tarih aralığında kapıda vize uygulaması ile gidebilmektedirler.

Vize başvuru formu Yunanca, Türkçe ve İngilizce olarak 3 farklı dilde düzenlenmiştir. Vatandaşlar istedikleri dil seçeneği ile Yunanistan vize başvuru formu doldurma hakkına sahiptir. Başvuru formunun içeriği schengen vizesine uygun olarak düzenlenmiştir. 90 günden fazla talep edilen vizelerde ulusal vize başvuru formu doldurulması ve ulusal vize başvuru belgelerinin düzenlenerek ilgili kurumlara teslim edilmesi gerekir. Ulusal vize başvuruları doğrudan Yunanistan İstanbul başkonsolosluğuna yapılmaktadır. Aracı kurumlar üzerinden yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Yunanistan schengen vizesi için doldurulması gereken Yunanistan vize başvuru formu üzerinde bulunan bilgiler ve form doldurulurken dikkat edilmesi gereken konular aşağıda yer almaktadır.

– Fotoğraf ve Kişisel Bilgiler:

Vize talep edecek olan vatandaşlar, Yunanistan vize başvuru formu üzerine 1 adet biometrik özelliklerde çekilmiş, kimliklerinin açıkça belli olduğu bir fotoğraf eklemelidirler. Fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması, üzerinde rötuş yapılmaması, tüm yüz hatlarının açık olması gerekmektedir.

Kişisel kimlik bilgileri form üzerine pasaportta yer alan kimlik bilgileriyle uyumlu olarak yazılmalıdır. Vize başvurusunda bulunan kişi reşit olmamışsa, formu dolduran yasal vasi bu alanda yer alan kısımda kendi isim ve iletişim bilgileri doldurulmak durumundadır.

Pasaport türü, pasaportun alındığı yer ve tarih, pasaportun geçerlilik süresi pasaportla ilgili paylaşılması gerekli olan bilgilerdir. Vize başvurularında pasaportların son 10 yıl içinde alınmış olması, kullanılabilir en az 2 boş sayfa bulunması, pasaportlar üzerinde herhangi bir yırtılma veya tahribat olmaması gereklidir. Pasaportun bitiş süresi ise planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay sonrasına kadar geçerli olmalıdır.

Başvuru formunda yer alan adres ve iletişim bilgilerine kişiler güncel bilgilerini yazmalıdırlar. Konsolosluk vize başvurusunda bulunan kişilere paylaşılan adres ve irtibat numaralarından ulaşmak isteyebilir. Bu yüzden bu durum göz önünde bulundurularak iletişim bilgileri paylaşılmalıdır.

Vize talebinde bulunan kişilerin başka bir milliyetin vatandaşlığına ve pasaportlarına sahip olmaları durumda bu bilgiyi ilgili alanda paylaşmaları gereklidir. Schengen vizesi kapsamında bulunan ülkelerin vatandaşlığına ve pasaportuna sahip kişilerin vize başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur.

Yunanistan vize başvuru formu nasıl doldurulur

– Mesleki Bilgiler:

Türk vatandaşları Yunanistan schengen vizesi başvurularında mesleki ve iş bilgilerini form üzerine doğru bilgilerle paylaşmalı, iş bilgilerini ispatlayan resmi belgeleri Schengen vize evrakları arasına ekleyerek yetkililere iletmelidir. Ticari amaçlı talep edilen vizelerde şirket bilgileri ve Yunanistan’da bulunan kurum bilgileri evraklarla beyan edilmelidir.

– Seyahat Amaçları:

Vize başvuru formu üzerinde, Yunanistan ziyaretinin hangi amaçlarla gerçekleşeceğinin açık ve doğru ifadelerle paylaşılması gerekmektedir. Ziyaret amacına uygun seçenek bulunmuyorsa, ilgili alanın altında bulunan bölüme el yazısı ile ziyaretin hangi amaçla gerçekleştirilmek istendiği yazılmalıdır.

Son 3 yıl içerisinde schengen vizesine tabii ülkelere ziyarette bulunulmuş ise vize süreleri ve gidilen ülkelerin isimleri paylaşılması gerekli bilgiler arasında bulunmaktadır. Eğer Yunanistan’da akrabalık veya arkadaş ilişkisi içinde bulunulan biri varsa, bu kişinin adres ve kişisel bilgileri ilgili alanda paylaşılmalıdır.

– Finansal Bilgiler:

Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı, vize başvurusunda bulunan kişilerin gelir durumu, seyahat sırasında kullanılacak ödeme yöntemleri gibi finansal bilgiler Yunanistan vize başvuru formu üzerinde talep edilen finansal bilgiler arasındadır. Yazılan tüm bilgilerin resmi evraklarla ispat edilmesi ve konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir.

Yunanistan seyahati sponsor kişi tarafından karşılanacak olan Türk vatandaşlarının, sponsor bilgilerini bu alanda yazması gerekmektedir. Seyahatin hangi masraflarının sponsor tarafından karşılanacağı, sponsor ile ilişki derecesi ve sponsorun finansal durumuyla ilgili bilgi ve belgeler vize için istenilen bilgiler arasındadır. Sponsorların iletişim ve adres bilgileri de yetkililerle paylaşılmalıdır.

Yunanistan seyahati, Yunanistan’da bulunan bir kurum tarafından karşılanacaksa, bu kurum adres ve iletişim bilgileri, yetkili kişilerin isim ve iletim bilgileri bu alanda doldurulur.

Reşit olmayan vatandaşların harcama ve seyahat masraflarına ilişkin bilgiler yasal vasi tarafından doldurularak beyan edilmelidir.

– İmzalar:

Vize başvuru formunun iki adet imzayla imzalanması gerekmektedir. İlk imza alanı girilen bilgilerin hemen altında, yukarıda yazan bilgilerin gerçek olduğunun beyan edildiği bölümdür. Formun izleyen sayfasında vize koşulları ve uygulamalarına dair bilgiler yer almaktadır. İkinci imza alanı bu bölümün altındadır ve yazılı koşulların kabul edildiğini göstermektedir.

Eksik imzalar ile teslim edilmiş vize başvuru formları konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Reşit olmayan çocukların imzaladığı formlar geçersizdir ve yasal vasileri tarafından imzalanarak teslim edilmesi gerekir.

– Vize Ücretleri:

Schengen vizesi ücretleri konsolosluk tarafından ilan edilen banka hesap numaralarına ve yetkili kurumlara ödenebilmektedir. Ödenen vize ücretleri vize reddi alınması durumunda sahiplerine geri ödenmez ve gelecekteki başvurularında yeniden kullanılamaz. Konuyla ilgili gerekli açıklamalar vize başvuru formunun en son sayfasında ve kurumların resmi web siteleri üzerinde bulunmaktadır.

– Pasaport Türleri:

Yunanistan vize başvurularında diplomatik, hususi ve hizmet pasaportlarına sahip kişiler 90 güne kadar Yunanistan ziyaretleri için vize talebinde bulunmadan seyahatlerini gerçekleştirebilirler. 90 günü aşan ziyaretlerde vize talebinde bulunmaları gerekmektedir. Bu pasaport türleri dışında pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize başvurusunda bulunması zorunludur. Lacivert pasaport ile yapılan vize başvuruları Yunanistan konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

– Diğer Bilgiler:

Vize başvuru formları okunaklı ve büyük harflerle, tükenmez kalemle doldurulmalıdır. Form üzerinde yazılan bilgilerin karalanmaması, silinmemesi ve formun yırtılmaması gerekmektedir. Form üzerinde yanlış yapıldığı takdirde veya form hasar gördüğünde ücretsiz yeni form talep edilerek formun yeniden düzenlenmesi gerekir.

Vize başvurusu için konsolosluğa sunulan bilgi ve belgelerin en fazla 3 aylık olması gerekmektedir. 3 aydan eski olan bilgi ve belgeler kabul edilmemektedir ve yapılan vize başvuruları reddedilmektedir.

Üzerinde değişiklik yapılan, sahte olan ve yanlış bilgilerle düzenlenmiş belgeler kabul edilmemekte olup, bu belgelerle yapılan başvurular konsolosluk tarafından reddedilir.

Yunanistan Vize Başvuru Formu S.S.S

Yunanistan Vize Başvuru Formu PDF Nereden Alınır?

Yunanistan Vize Başvuru Formu PDF formatında vize başvuru merkezlerinden online olarak elde edilebilir. Vize başvuru formu hatasız ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

Yunanistan Vize Başvuru Formu VFS Global Nasıl Doldurulur?

Kısa süreli Yunanistan vize başvuru sahipleri yetkili vize başvuru merkezi VFS Global merkezlerinden randevu alarak uzman vize danışmanları gözetiminde vize başvuru formunu doldurabilir.

Yunanistan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Yunanistan vize başvuru formu online olarak doldurulabildiği gibi çıktısı alınarak tükenmez kalemle de doldurulabilir. Schengen C tipi vize başvuru formu olarak da geçen başvuru formu hatasız ve eksiksiz doldurulmalı verilen bilgiler tutarlı olmalıdır.

Yunanistan Vize Başvuru Dilekçesi Nedir?

Vize başvuru sahipleri Yunanistan seyahatlerinin amaçlarını, tarihlerini bir dilekçe ile belirterek Yunanistan vize başvurusunda bulunurlar. Talep edilen Yunanistan vize türü dilekçede belirtilmelidir, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı açıklanmalıdır, başka ülkelere geçiş yapılacaksa bu durum yazılmalıdır.

Yunanistan vize başvurusu hakkında geniş bilgi alınız.