Yunanistan’a Arabayla Seyahatte Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan’a Arabayla Seyahatte Yunanistan Vize İşlemleri

Yunanistan dünyanın en fazla turist çeken ülkelerinden biridir. Yunanistan’ın Schengen üye devletleri içinde Türkiye’ye en yakın ülke olması, doğal ve nostaljik güzelliği, ülke halklarının sıcak kanlılığı ülkeyi cazip kılan unsurlardan sadece birkaçıdır. Bununla birlikte ülkeye seyahat edecek olan kişilerin Yunanistan vizesi almaları gerekiyor. Yunanistan’a arabayla seyahatte Yunanistan vize işlemleri için hazırlanması gereken evraklar normal başvurudaki farklılık göstermemekle birlikte araçla seyahat edileceğinden uçak rezervasyonu gibi belgelerin sunulmasına gerek yoktur. Ancak araca ait evraklar ve beynelmilel ehliyet ibraz edilmelidir.

Yunanistan Umuma Mahsus-Bordo pasaport sahiplerine vize uygularken, diğer pasaport türlerine sahip kişiler Schengen yönetmeliği gereği 90 güne kadar vizeden muaftırlar. Yunanistan vizesi nasıl alınır, başvuru nereye yapılır, neler gereklidir dediğinizi duyar gibiyiz. Bu yazıda bu soruların yanıtını ve daha fazlasını bulacaksınız.

Yunanistan’a Arabayla Seyahat

Yunanistan arabasıyla gitmek isteyen kişiler araçlarına yeşil sigorta yaptırmalıdırlar. Eğer aracınız kiralıksa, firmanıza aitse veya başka birini aracıyla gidecekseniz ilgili kurum veya kişilerden noter onaylı vekaletname almanız gerekecektir. Eğer seyahat planınız başka ülkeleri de içeriyorsa o ülkelere ait konaklama rezervasyonlarınızın fotokopilerinin yanınızda olmasını tavsiye ederiz. İstanbul – Atina arası araçla yaklaşık 10 saat sürmektedir.

Vize için gerekli evraklar Yunanistan’a yapacağınızı seyahatin amacına göre değişiklik gösterecektir. Seyahatinizi amacı vize türünü belirler; bu durumda Yunanistan, turistik, ticari veya aile/arkadaş ziyareti vizesi türlerinden birine göre başvuru yapmanız gerekecektir. Eğer otelde konaklayacaksanız veya bir tur programı ile gidiyorsanız turistik vizeye, eğer bir yakınınızın yanında kalacaksanız aile/arkadaş ziyareti vizesine başvurmalısınız. İş amaçlı bir seyahatse Yunanistan’da faaliyet gösteren bir firmadan davetiye temin etmeniz gerekmekte olup vizenizin türü de ticari vize olacaktır. Bu bağlamda Yunanistan vizesi için gerekli evrakları yolculuğunuzun amacına ve mesleki durumunuza göre hazırlamanız ve görev alanı ikamet ettiğinizi şehir olan Yunanistan Konsolosluğuna yapmanız gerekecektir.

Yunanistan kapı vizesi genellikle bahar ve yaz dönemi itibariyle geçerli olan bir vizedir ve Schengen vizesinden farklı olup Yunanistan’ın Rodos, Kos, Sakız, Midilli, Sisam, Meis adalarında geçerlidir. En fazla 15 gün süre ile verilen kapı vizesi, vize etiketinin seyahat edilen adaya girişte pasaporta işlenmektedir.